Rosja. Naukowiec dokonał samospalenia. Chciał zwrócić uwagę na zanikanie języka udmurckiego
Profesor Albert Razin, filolog i działacz udmurckiego ruchu narodowego, we wtorek podpalił się w ramach protestu przeciwko rusyfikacji. Mężczyznę ugaszono, ale zmarł po kilku godzinach.
11.09.2019 | aktual.: 11.09.2019 13:59
Zanim 79-letni naukowiec dokonał samospalenia, stał przed budynkiem władz w Iżewsku, stolicy autonomicznej republiki Udmurcji, która wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej. Miał przed sobą dwie tabliczki, na których widniały napisy w języku rosyjskim. Treść jednego z nich mówi: "I jeśli jutro mój język zniknie, to ja jestem gotów umrzeć już dziś".
Rosja. Razin nie chciał rusyfikacji
Albert Razin był badaczem i popularyzatorem swojego ojczystego języka - udmurckiego. Na Uniwersytecie Udmurckim założył Laboratorium Stosunków Narodowych.
Rok temu, razem z innymi naukowcami, podpisał się pod listem otwartym do rosyjskich władz lokalnych i centralnych, w którym wyrazili oni sprzeciw wobec przyjęcia ustawy znoszącej obowiązek nauki języków nierosyjskich w szkołach. Uczeni przekonywali wówczas, że wprowadzenie tej ustawy to "bezpośrednia droga do zaniku języka ojczystego, zmniejszenia tożsamości i eliminacji kultury etnicznej".
Zginął za ojczyznę
Wkrótce po podpaleniu pod budynek władz w Iżewsku przyjechała straż pożarna i karetka pogotowia. Po ugaszeniu ognia naukowca zabrano do szpitala. Razin doznał poparzeń 100 proc. powierzchni ciała. Zmarł po kilku godzinach.
Zdjęcia, na których widać podpalonego człowieka, szybko obiegły media społecznościowe. Osoby postronne próbowały ugasić ogień ręcznymi gaśnicami.
Język udmurcki zagrożony wymarciem
Język udmurcki, nazywany także wotiackim, należy do grupy języków ugrofińskich, tej samej, co m.in. języki: węgierski, fiński i estoński. Według danych sprzed 30 lat, był językiem ojczystym dla nieco ponad pół miliona Udmurtów żyjących w Rosji. 15 tysięcy użytkowników udmurckiego mieszka w Kazachstanie.
Udmurcki jest językiem urzędowym w Republice Udmurcji i ma status równy rosyjskiemu. Mimo to liczba gazet, programów telewizyjnych i radiowych wydawanych w tym języku jest znikoma. W szkole uczy się go jedynie co trzecie udmurckie dziecko. Do tej pory powstały w nim trzy filmy.
Źródło: Belsat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl