ycipk-1bp2dw

Rosja. Kandydaci opozycji niedopuszczeni do wyborów

Czterej kandydaci opozycji antykremlowskiej nie zostali dopuszczeni do wyborów do rady miejskiej Moskwy. Jak tłumaczy komisja wyborcza, Lubow Sobol, Dmitrij Gudkow, Iwan Żdanow i Siergiej Mitrochin nie wystartują z powodu nieprawidłowości w listach z podpisami poparcia. Opozycja kwestionuje te wyjaśnienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Iwan Żdanow (w białej koszuli) podczas demonstracji
Iwan Żdanow (w białej koszuli) podczas demonstracji (PAP)
ycipk-1bp2dw

Komisje podają, że odsetek zakwestionowanych podpisów przewyższa dozwolone 10 procent, co uniemożliwia start w wyborach. W sumie do walki o miejsca w radzie miejskiej Moskwy stanie 20 kandydatów opozycji. Są podzieleni na trzy grupy: działaczy skupionych wokół byłego parlamentarzysty Dmitrija Gudkowa, współpracowników Aleksieja Nawalnego (to m.in.: Sobol i Żdanow) i Siergieja Mitrochina, założyciela partii Jabłoko i szefa jej moskiewskiego oddziału. Zarejestrowano także sześciu niezależnych kandydatów.

Niedopuszczeni do wyborów opozycjoniści twierdzą, że komisje wyborcze odmówiły wysłuchania ich kontrargumentów i nie chciały rozpatrzyć dowodów na to, że zakwestionowane podpisy są prawdziwe. Działacze wezwali swoich sympatyków do organizowania codziennych wieców, podczas których będą żądać zmiany decyzji.

ycipk-1bp2dw

Ostatnia manifestacja odbyła się we wtorek i miała spokojny przebieg, uczestniczyło w niej około tysiąca osób. Media podkreślają, że wybory do stołecznej rady miasta jeszcze nigdy nie były powodem ulicznych protestów. Politolodzy i komentatorzy życia publicznego twierdzą, że decyzja o wykreśleniu kandydatów opozycji z list wyborczych zaszkodzi wizerunkowi władzy.

Zobacz także: Schetyna ostro na forum programowym: giniemy pod śmieciami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-1bp2dw
Polub WP Wiadomości
ycipk-1bp2dw
ycipk-1bp2dw