Trwa ładowanie...
d1xwm5c
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosja: efektem szczytu NATO będzie spotęgowanie napięcia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oceniło, że "treść i ton" przyjętych na szczycie NATO "oświadczeń na temat sytuacji wokół Ukrainy, w tym zapowiedź manewrów Sojuszu na terytorium tego kraju, nieuchronnie doprowadzą do spotęgowania napięcia".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uczestnicy szczytu NATO (PAP/EPA, Fot: ANDY RAIN)
d1xwm5c

MSZ Federacji Rosyjskiej oznajmiło, że oświadczenia przyjęte na szczycie "grożą zerwaniem zapoczątkowanego postępu w procesie pokojowym na Ukrainie i sprzyjają pogłębieniu rozłamu w społeczeństwie ukraińskim". "Co więcej, świadczą one o bezwarunkowym poparciu NATO dla kijowskich neofaszystów i sił ekstremistycznych, w tym Prawego Sektora" - podkreśliło MSZ.

Oświadczyło ono również, że rezultaty szczytu "dobitnie zademonstrowały, że Sojusz, którego politykę dyktują Waszyngton i 'jastrzębie' w niektórych stolicach europejskich, dążył i dąży do dominacji w sferze militarnej w Europie".

W ocenie rosyjskiego MSZ "stanowi to naruszenie niejednokrotnie potwierdzonych na wszystkich szczeblach uzgodnień, mówiących o znaczeniu budowy w regionie euroatlantyckim systemu równego i niepodzielnego bezpieczeństwa".

d1xwm5c

"Przy czym przynosi się w ofierze wysiłki wspólnoty światowej w sferze przeciwdziałania realnym zagrożeniom i wyzwaniom współczesności - takim jak terroryzm, rozprzestrzenianie broni masowego rażenia, handel narkotykami, piractwo, klęski żywiołowe i katastrofy technogenne" - zaznaczyło.

MSZ Rosji podkreśliło, iż "zdrowo myślące siły w Europie mają świadomość, że takie podejście jest ułomne, co pozwala także w obecnych warunkach zachować Radę NATO-Rosja, która była pomyślana i która sprawdziła się jako skuteczny mechanizm dla konsultacji".

"Na szczycie obrano kurs na przesunięcie infrastruktury NATO na Wschód i zwiększenie obecności wojskowej Sojuszu w pobliżu granic Rosji. Plany te kreślono od dawna, a kryzys ukraiński jedynie stał się powodem do ich realizacji" - oznajmiło MSZ.

Resort spraw zagranicznych Rosji ocenił, że "rezultaty szczytu raczej nie stanowią dla nikogo zaskoczenia". "Sojusz, utworzony w latach zimnej wojny jako organizacja wojskowo-polityczna, z definicji nie jest w stanie zmienić swojego kodu genetycznego" - skonstatował. "Obrany przezeń strategiczny kurs na ingerowanie w sprawy wewnętrzne innych państw został wytyczony nie wczoraj i nie dzisiaj" - dodał.

MSZ FR zapowiedziało, że przeanalizuje decyzje natowskiego szczytu, w tym pod kątem ich zgodności z Aktem Podstawowym NATO-Rosja z 1997 roku oraz innymi fundamentalnymi uzgodnieniami i porozumieniami w sferze bezpieczeństwa europejskiego.

d1xwm5c

Podziel się opinią

Share

d1xwm5c

d1xwm5c
Więcej tematów