Trwa ładowanie...
dhaoz5l

Rosja dostarczy Egiptowi systemy obrony przeciwlotniczej

Rosja dostarczy Egiptowi rakietowe systemy obrony przeciwlotniczej. O podpisaniu porozumienia w tej sprawie poinformował szef państwowej rosyjskiej firmy technologicznej Rostech Siergiej Czemezow, nie podając szczegółów.

dhaoz5l

Associated Press odnotowuje, że w zeszłym tygodniu z wizytą w Egipcie przebywali szefowie rosyjskich resortów spraw zagranicznych i obrony.

Czemezow ujawnił, że Egipt jest też zainteresowany innymi rosyjskimi systemami uzbrojenia, w tym samolotami i śmigłowcami bojowymi, ale ma problemy z finansowaniem. Dał do zrozumienia, że Kair może się w tej sprawie zwrócić do Moskwy o pożyczkę.

W latach zimnej wojny i egipskich wojen z Izraelem Egipt otrzymywał uzbrojenie od Związku Radzieckiego.

Stosunki Egiptu z USA są obecnie napięte w związku z amerykańską krytyką obalenia przez wojsko w lipcu br. prezydenta Mohammeda Mursiego. W ubiegłym miesiącu Stany Zjednoczone zamroziły znaczną część swej opiewającej na 1,3 mld dolarów corocznej pomocy wojskowej dla Egiptu. Rozdrażniło to Egipcjan i skłoniło tamtejsze media do spekulacji na temat ewentualnego zawarcia z Rosją kontraktu na dostawy broni wartości miliardów dolarów.

dhaoz5l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhaoz5l
Więcej tematów