Trwa ładowanie...
d3iq4ou

Rosja chce zamknąć rurociąg "Przyjaźń"

Coraz więcej wskazuje na to, że Rosja zamknie ropociąg "Przyjaźń". Moskwa przyspiesza prace nad budową alternatywnego rurociągu, który ominie Białoruś i Polskę i dotrze do nadbałtyckiego portu w Primorsku, skąd ropa ma być transportowana na pokładach tankowców na Zachód - pisze "Dziennik".
Share
d3iq4ou

Jeśli "Przyjaźń" rzeczywiście wyschnie, to Polska będzie skazana na kupowanie droższej ropy sprowadzanej statkami. Oficjalnie władze Rosji nie potwierdzają tych informacji, jednak rosyjscy eksperci nie mają najmniejszych wątpliwości, że gdy powstanie rura omijająca Białoruś, można będzie zapomnieć o "Przyjaźni".

Pomysł zamknięcia "Przyjaźń" pojawił się w Rosji po styczniowej wojnie naftowej z Mińskiem. By zmusić białoruskiego prezydenta do uległości, Transnieft na kilka dni zakręcił kurek z ropą dla Białorusi, przy okazji przerywając dostawy do Polski i innych europejskich odbiorców.

Ministerstwo Gospodarki bardzo ostrożnie podchodzi do informacji o możliwym zamknięciu "Przyjaźni". Nie zakładamy, że Rosja do tego dąży, bo byłby to gest nieprzyjazny wobec polskich i niemieckich odbiorców - mówił niedawno Piotr Naimski, wiceminister gospodarki.

d3iq4ou

Jednak polskie koncerny naftowe już przygotowują strategię na wypadek zamknięcia rury. Jeszcze do końca roku przystosujemy rafinerię do przerobu ropy sprowadzanej tankowcami, także spoza Rosji - przekonywał w wywiadzie dla polskiego wydania "Wall Street Journal" prezes Orlenu Piotr Kownacki. A Grupa Lotos postanowiła, że za pięć lat będzie kupować w Rosji jedynie 40% ropy - czytamy w "Dzienniku". (PAP)

d3iq4ou

Podziel się opinią

Share
d3iq4ou
d3iq4ou
Więcej tematów