Roman Polański najlepszym reżyserem, "Chicago" najlepszym filmem
Aktualizacja na godz. 6.00
24.03.2003 | aktual.: 24.03.2003 07:13
"Pianista" Romana Polańskiego otrzymał 3 Oscary w czasie 75. ceremonii rozdania nagród w Los Angeles. Akademia Filmowa doceniła Romana Polańskiego za reżyserię "Pianisty", Adriena Brody'ego za pierwszoplanową rolę męską w filmie i Ronalda Harwooda za scenariusz do filmu, będący adaptacją wspomnień z czasów wojny polskiego pianisty i kompozytora pochodzenia żydowskiego, Władysława Szpilmana.
Publiczność zgromadzona w Kodak Theatre przyjęła nagrodę Oscara dla Polańskiego stojącą owacją. Sam reżyser nie był obecny na gali ze względu na zagrożenie aresztowaniem w Stanach Zjednoczonych za zamieszanie w skandal seksualny z nieletnią z 1977 roku. Nagrodę odebrał Harrison Ford, który gratulował w imieniu Akademii nieobecnemu reżyserowi.
"Chciałbym podziękować Romanowi Polańskiemu za danie mi roli życia" - dziękował Adrien Brody odbierając nagrodę. 29-letni aktor bardzo wzruszony mówił o tym, że film nie byłby możliwy, gdy by nie Władysław Szpilman i jego wojenne przeżycia. Brody przekroczył swój czas 45 sekund, aby wygłosić swój apel: "Niezależnie od tego, czy wierzycie w Boga, czy w Allacha - módlcie się, aby ta wojna skończyła sie jak najszybciej" - mówił Brody.
Pianista otrzymał także Oskara za scenariusz adaptowany dla Ronalda Harwooda. Powiedział on, że ta nagroda to zasługa przede wszystkim reżysera Romana Polańskiego. Nagroda za scenariusz oryginalny przypadła Pedro Almodovarowi za "Porozmawiaj z nią".
Paweł Edelman nie otrzymał nagrody za zdjęcia do "Pianisty" - statuetkę w tej kategorii otrzymał film "Droga do zatracenia". Oscar ominął też Tomasza Bagińskiego - twórcę krótkometrażowego filmu animowanego "Katedra" - w tej kategorii zwyciężył film "The Chubbchubbs!" Erica Armstronga. Oskara też nie zdobyła Polka Anna Sheppard" autorka kostiumów do "Pianisty".
6 statuetek zdobył musical "Chicago" - w kategorii montaż, dźwięk, scenografia, kostiumy oraz najlepsza aktorka drugoplanowa dla Catheriny Zeta-Jones. "Chicago" zostało też uhonorowane Oscarem za najlepszy film.
Nicole Kidman otrzymała Oskara za pierwszoplanową rolę pisarki Virginii Woolf w filmie "Godziny". Odbierając statuetką powiedziała: "W świecie jest tak wiele problemów - 11 września ginęli ludzie - i giną także dziś" - mówiła wzruszona aktorka podczas gali w Kodak Theatre.
Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy otrzymał Chris Cooper za film "Adaptacja".
W kategorii montaż dźwięku nagrodę otrzymał film "Władca Pierścieni:Dwie Wieże". Obraz nagrodzono też za efekty specjalne. "Frida" - otrzymał Oscary za charakteryzację i muzykę oryginalną. W kategorii filmu nieanglojęzycznego nagrodzono obraz niemiecki "Gdzieś w Afryce".
Najlepszy dokumentalny film pelnometrażowy to "Bowling for Columbine". Odbierając statuetkę reżyser wystąpił z apelem przeciwko wojnie z Irakiem. "Jesteśmy przeciw tej wojnie, panie Bush" - powiedział Michael Moore.
W kategorii najlepszy film krótkometrażowy - zwyciężyły "Dwie Wieże" Billa Guttenberga.
Oscara Honorowego otrzymał aktor Peter O'Toole. Oscara dla najlepszej piosenki oryginalnej przyznano utworowi "Loose Yourself" z filmu "Ósma mila". (aka)