Trwa ładowanie...
d3rha6x
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rodzina zastępcza z Łęczycy usłyszy kolejne zarzuty?

Rodzina zastępcza z Łęczycy, podejrzana o znęcanie się nad pięciorgiem podopiecznych i ich wykorzystywanie seksualne, zapewne usłyszy kolejne zarzuty dotyczący znęcania się nad innymi podopiecznymi. Kolejni świadkowie potwierdzają dramat dzieci, który trwał od 2007 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
59-letni Jan A. na terenie sądu w Łęczycy w maju br.
59-letni Jan A. na terenie sądu w Łęczycy w maju br. (PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d3rha6x

Tworzący rodzinę zastępczą: 59-letni mężczyzna, jego o pięć lat młodsza żona oraz ich 20-letnia córka są - jak dotąd - podejrzani o znęcanie się w latach 2012-14 nad pięciorgiem podopiecznych w wieku od 8 do 13 lat. Mężczyźnie i jego córce zarzucono także wykorzystywanie seksualne dzieci. Grozi im kara do 12 lat więzienia, a 54-latce - do pięciu lat. Wszyscy są aresztowani.

W śledztwie, które obejmuje cały okres, od kiedy podejrzani zaczęli funkcjonować jako rodzina zastępcza, czyli od 2007 r., ustalono, że w rodzinie było w sumie kilkanaścioro dzieci. Te, które przebywały w niej przed laty, także potwierdzają, że znęcano się nad nimi, a także molestowano seksualnie.

"Dotarliśmy do niemal wszystkich świadków"

d3rha6x

Jak powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania, śledczym udało się zebrać już niemal kompletny materiał dowodowy w tej sprawie. - Dotarliśmy do niemal wszystkich świadków, których należy w tej sprawie przesłuchać, mamy też zabezpieczoną dokumentację. Zdecydowana większość materiału dowodowego jest zebrana. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do zmiany i rozszerzenia zarzutów o kolejnych pokrzywdzonych i kolejne okresy - powiedział Kopania.

Niedawno prokuratura przesłuchała kobietę, której piątka dzieci przebywała wcześniej w rodzinie zastępczej (odzyskała je po czasowym ograniczeniu praw rodzicielskich). Obecnie mieszka ona z trzema małoletnimi synami w Anglii - w ostatnich dniach przyjechała do Polski i złożyła zeznania.

Jak przyznał Kopania, kobieta zeznała, że jej synowie opowiadali, iż w rodzinie zastępczej dochodziło do agresji słownej, fizycznej i psychicznej wobec dzieci. Prym w tym wiodła "matka zastępcza". - Mowa w tych zeznaniach o używaniu słów obelżywych w stosunku do dzieci, o biciu podopiecznych, o zamykaniu płaczących dzieci w wersalce czy przypadku naderwania ucha jednemu z chłopców - wyjaśnił. Jeden z chłopców uciekł z domu i nie chciał już wrócić do rodziny zastępczej, która - według relacji dzieci - wrogo nastawiała je do biologicznej matki.

Wcześniej śledczy przesłuchali jedną z pełnoletnich obecnie córek kobiety; potwierdziła ona fakty znęcania się nad dziećmi, a także możliwość molestowania seksualnego. Druga dorosła córka przebywa we Włoszech i ma zostać przesłuchana przez polskiego konsula. Sąd - na wniosek śledczych - przesłuchał wcześniej też czwórkę innych dzieci, które przebywały w tej rodzinie. One także - według prokuratury - potwierdzają, że dochodziło do stosowania wobec nich przemocy.

d3rha6x

Prokuratura czeka obecnie na realizację wniosku o pomoc prawną z Włoch, ale jeżeli czas oczekiwania będzie się przedłużał, to niewykluczone, że część czynów zostanie wyłączonych do odrębnego postępowania. Po modyfikacji zarzutów śledczy wystąpią o przeprowadzenie badań sądowo-psychiatrycznych podejrzanych.

Dowody są "porażające"

Według prokuratury zebrane w sprawie dowody są "porażające". Dochodziło do sytuacji, że opiekunowie bili dzieci po twarzy i plecach pasem i pięściami, zatykali im usta, stosowali kary polegające m.in. na wielogodzinnym staniu na baczność. Dzieciom ograniczano dostęp do jedzenia i kontakt z rówieśnikami, używano wobec nich słów wulgarnych.

Jak ustalono, wszystkie z pięciorga pokrzywdzonych dzieci, w tym trzy dziewczynki w wieku od 8 do 10 lat i dwaj chłopcy w wieku 11 i 13 lat, były wielokrotnie wykorzystywane seksualnie przez 59-latka. Czynności seksualnych wobec jednej z 10-letnich dziewczynek dopuściła się także 20-latka. Podczas przesłuchań do zarzutów przyznała się tylko 20-latka.

d3rha6x

Na zabezpieczonych w domu rodziny nośnikach pamięci i sprzęcie komputerowym nie znaleziono treści pedofilskich. W śledztwie przesłuchano m.in. kuratorów i nauczycieli.

"Wyjaśnienie tego wymaga czasu"

Tymczasem prokuratura w Łowiczu nadal prowadzi odrębne śledztwo dot. niedopełnienia obowiązków w zakresie sprawowania nadzoru nad rodziną z Łęczycy. Śledczy sprawdzają m.in. jak możliwe było, że podejrzani zostali rodziną zastępczą, że trafiały do niej kolejne dzieci i badają sposób sprawowania nadzoru nad nią przez instytucje, m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Dotąd nikt nie usłyszał zarzutów.

- Wyjaśnienie tego wymaga czasu i nie tylko przesłuchań, ale także analizy bardzo obszernej dokumentacji, która jest w większości zabezpieczona - zaznaczył Kopania.

d3rha6x

Podziel się opinią

Share

d3rha6x

d3rha6x
Więcej tematów