ŚwiatRocznica niepodległości Izraela: jesteśmy cudowną twierdzą

Rocznica niepodległości Izraela: jesteśmy cudowną twierdzą

Izrael obchodzi po raz 63. Dzień Niepodległości, upamiętniający ogłoszenie deklaracji o utworzeniu państwa żydowskiego 14 maja 1948 roku.

Według kalendarza hebrajskiego, nastąpiło to 5 dnia miesiąca ijar, który w kalendarzu gregoriańskim przypada w tym roku 9 maja. Dzień Niepodległości przesunięto jednak o jeden dzień, by poprzedzający go Dzień Poległych Żołnierzy nie nastąpił bezpośrednio po szabacie.

Zgodnie z żydowskimi obyczajami, oficjalne uroczystości Dnia Niepodległości rozpoczęły się w poniedziałek zapaleniem 12 dużych pochodni na narodowym cmentarzu na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie. Towarzyszyły temu przemarsz formacji żołnierzy i pokaz fajerwerków.

Przemawiając na uroczystości przewodniczący Knesetu Reuwen Riwlin powiedział, że Izraelczycy są zaniepokojeni, iż rewolucje na Bliskim Wschodzie mogą doprowadzić do powstania radykalnych reżymów. Jak jednocześnie zaznaczył, Izraelczycy podziwiają "odwagę tych uczestników protestów, którzy ryzykują własnym życiem na rzecz wyzwolenia i swobody wypowiadania się".

Premier Benjamin Netanjahu i prezydent Szimon Peres spotkali się z grupą umundurowanych żołnierzy, śpiewając z nimi wspólnie piosenki i dzieląc się wspomnieniami z toczonych przez Izrael wojen. Szef rządu chwalił bojową sprawność sił zbrojnych, zaznaczając, że Izrael jest obecnie wzorem w walce z terroryzmem. Peres przypomniał, że w roku 1948 żydowscy bojownicy byli słabo uzbrojeni, natomiast "dzisiaj Izrael jest małą, ale wzorową i cudowną twierdzą".

W przeciwieństwie do poważnego nastroju Dnia Poległych Żołnierzy, gdy odwiedzane są wojskowe cmentarze, obchody Dnia Niepodległości przebiegają w swobodnej, odpoczynkowej atmosferze. W miastach aż do późnej nocy odbywają się występy wokalne i taneczne, wiele osób wykorzystuje wolny dzień na wycieczki i pikniki. Wojskowe bazy są otwarte dla zwiedzających.

U Arabów powstanie niepodległego Izraela upamiętnia dzień "katastrofy" (Al-Nakba). Demonstracje i protesty z tej okazji odbywają się zawsze 15 maja, następnego dnia po rocznicy utworzenia państwa żydowskiego według kalendarza gregoriańskiego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)