Resort zdrowia upomina redakcję. Uwaga o antyszczepionkowcach
Służby prasowe Ministerstwa Zdrowia zareagowały na artykuł w prorządowym portalu na temat skuteczności szczepień. W mediach społecznościowych padły zarzuty o sprzyjanie antyszczepionkowcom.
Reakcją resortu zdrowia wywołał artykuł w portalu dorzeczy.pl, który omawiał materiał z medycznego czasopisma "The Lancet". "Brak naukowych podstaw do powszechnego szczepienia trzecią dawką" - głosił tytuł tekstu dorzeczy.pl, który redakcja polecała w niedzielę wieczorem m.in. użytkownikom Twittera.
To właśnie pod tym tweetem służby prasowe Ministerstwa Zdrowia postanowiły zareagować.
"To, że sprzyjacie antyszczepionkowcom, pod płaszczykiem wolności dyskusji, chyba już nikogo nie dziwi. Dziwi natomiast, że bez żadnej dziennikarskiej refleksji przytaczacie tekst "The Lancet" z września 2021 w styczniu 2022" - napisano z profilu MZ na Twitterze.
Zobacz też: Najnowsze dane z MZ. Lekarz alarmuje ws. Omikronu i szczepień
Przedstawiciele resortu kierowanego przez Adama Niedzielskiego zaznaczyli, że "od września 2021 r. pojawiały się nowe dowody naukowe i rekomendacje instytucji i towarzystw naukowych dotyczące skuteczności trzeciej dawki"- głosi komentarz Ministerstwa Zdrowia.
Tyle kosztuje leczenie osób niezaszczepionych
Do szczepień zachęcają urzędnicy i lekarze. Dr Artur Zaczyński w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski powiedział, że radykalniejsze restrykcje, m.in. obowiązkowe szczepienia, są wciąż przedmiotem dyskusji polityków.
- Problem systemu ochrony zdrowia polega na tym, że koszt leczenia osoby niezaszczepionej, która dostaje najlepszą możliwą metodę, jaką jest zaszczepienie, rezygnuje z niej, to są dziesiątki tysięcy złotych - przekazał lekarz.
Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 9 osób i wykryto 6 422 nowych przypadków infekcji, czyli o 25 proc. więcej niż tydzień temu - przekazał resort zdrowia w pierwszy poniedziałek roku.