Remont katedry na Wawelu nie przeszkadza tłumom turystów
Mimo trwających remontów, katedrę na Wawelu odwiedzają codziennie tysiące turystów. Obecnie w północnej części wnętrza ustawione są rusztowania, ekipa konserwatorów odnawia pomnik Sobieskiego, a wrota główne do świątyni zastępują tymczasowo zamontowane drzwi.
- Codziennie do katedry przychodzą tysiące turystów. Nie jesteśmy jednak w stanie oszacować ich dokładnej liczby, ponieważ wstęp jest bezpłatny i każdy może wejść. Jedni zwiedzają wszystkie dostępne miejsca w katedrze, inni tylko wybrane, interesujące ich, a jeszcze inni tylko zasiadają w ławach katedry, aby się pomodlić - powiedział PAP proboszcz katedry ks. Zdzisław Sochacki.
Większość z turystów nie wie, że czarne, metalowe drzwi, które otwierają przekraczając próg kościoła, są zastępcze. Oryginalne znajdują w konserwacji, a na swoje miejsce wrócą jesienią - będą mieć wówczas kolor malachitowy, czyli taki, jaki miały w średniowieczu.
Ks. Sochacki przyznał, że remonty utrudniają nieco zwiedzanie, ale są prowadzone tak, aby jak najmniej wpływać na doznania estetyczne turystów.
- Staraliśmy się tak ustawić rusztowania, by turyści mogli dostrzec piękno katedry i aby nie blokować dostępu do kaplic. Turyści z zaciekawieniem podziwiają katedrę. Widząc, że prowadzone są tu prace remontowe, pytają o ich szczegóły. Interesuje ich, co jest odnawiane, kiedy renowacja dobiegnie końca - powiedział proboszcz.
Obecnie ekipa remontowa odnawia północną część ambitu - nawy, obejścia wokół prezbiterium. Wkrótce stare, wypłowiałe kolory zastąpią nowe, świeże odcienie bieli.
- Jak dotąd oczyściliśmy ścianę. W warstwach starych tynków szukaliśmy dekoracji ornamentalnych, malarskich, ale nie znaleźliśmy takich - powiedział PAP konserwator zabytków Ignacy Jakubczyk. Odnowienie północnego ambitu potrwa do października.
W przyszłym roku będą kontynuowane prace przy ambicie południowym i wschodnim (za ołtarzem głównym). Konserwacji poddane zostaną również polichromie, które znajdują się przed kaplicą św. Stanisława.
Do końca października powinny się zakończyć prace przy pomniku króla Jana III Sobieskiego i jego żony królowej Marii Kazimiery, za ołtarzem głównym naprzeciwko kaplicy Batorego. Niedawno zakończono gruntowny remont kaplicy Potockich, w której znajduje się nagrobek biskupa, ale i mecenasa sztuki Filipa Padniewskiego.
Intensywne remonty w katedrze wawelskiej trwają od kilku lat. - Chcemy zapobiegać zniszczeniom zabytków, dlatego parę lat temu stworzyliśmy tzw. "plan dziesięcioletni". Określiliśmy w nim, co w świątyni wymaga pilnej naprawy - powiedział proboszcz i dodał, że skuteczna realizacja planu uzależniona jest od finansów. - Bardzo pomaga nam Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Reszta wkładu to przede wszystkim środki własne - dodał.
Jak dotąd odnowiono część kaplic bocznych katedry, m.in. kaplicę zygmuntowską z nagrobkami ostatnich Jagiellonów, kaplicę świętokrzyską z sarkofagiem Kazimierza Jagiellończyka, kaplice Stefana Batorego i Wazów. Sklepienie katedry - za pomocą specjalnej pianki izolującej - zabezpieczono przed wodą i pożarami.
Królewska Katedra na Wawelu świętych Stanisława i Wacława ostatni znaczący remont przechodziła w latach 1978 i 1979, przed wizytą papieża Jana Pawła II, w 900. rocznicę śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa.