Rektorzy: "nie" dla ustawy o zamówieniach publicznych
Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich podjęło w sobotę uchwałę z wnioskiem o wyłączenie uczelni spod działania ustawy o zamówieniach publicznych.
01.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Według rektorów, którzy obradowali w Poznaniu, nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych, która ma wejść w życie 10 stycznia, będzie miała katastrofalne skutki dla uczelni.
_ Nowelizacja grozi paraliżem polskich uczelni przez co najmniej dwa miesiące, chyba że będziemy łamać prawo. Nie możemy dopuścić, by szkoły wyższe - jednostki użyteczności publicznej - były traktowane jak przedsiębiorstwa_ - podkreślił prof. Franciszek Ziejka, rektor krakowskiego UJ.
Zdaniem rektorów, wejście w życie znowelizowanej ustawy zagrozi finansowaniu badań naukowych oraz spowoduje rozrost administracji.
_ Do przygotowywania zamówień musiałbym zatrudnić kilkunastu urzędników_ - przekonywał prof. Piotr Węgleński, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
Według rektorów nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych sprawi, że wszystkie wydatki uczelni przekraczające 3,5 tys. euro będą musiały być realizowane w drodze przetargu.
Według niego, wartość zakupów podlegająca ustawie o zamówieniach publicznych sprawi, że przetargom podlegać będą niemal wszystkie wydatki uczelni, ponieważ sumowane będą zakupy wszystkich jednostek i wydziałów.
Rektorzy uzgodnili, że będą starali się o wyłączenie uczelni spod działania ustawy o zamówieniach publicznych. Między innymi w tej sprawie spotkają się w pierwszej połowie grudnia z minister edukacji i sportu Krystyną Łybacką. (miz)