ŚwiatRekonstrukcja najstarszego obserwatorium w Goseck

Rekonstrukcja najstarszego obserwatorium w Goseck

21 grudnia br. odbędzie się otwarcie zrekonstruowanego obserwatorium słonecznego w Goseck (Saksonia Anhalt), które jest najstarszym w Europie obserwatorium pochodzącym z epoki kamiennej. Zbudowana siedem tysięcy lat temu instalacja została odkryta w 1991 roku podczas lotów zwiadowczych archeologów. Obserwatorium używane było przez ludzi w czasach, gdy nie istniał jeszcze kalendarz do określania przesilenia zimowego i letniego.

Rekonstrukcja najstarszego obserwatorium w Goseck

Dzięki temu odkryciu wiemy jak wyglądały początki obserwacji nieba. Wiemy również, że astronomia istniała tysiąclecia przed ukształtowaniem się wyższych cywilizacji nad Eufratem i Tygrysem – mówi François Bertemes, dyrektor Instytutu Archeologii Prehistorycznej na Uniwersyetcie Marcina Lutra w Halle-Wittenberg.

Obserwatorium wyposażone było m.in. w trzy bramy oraz drewnianą palisadę z dużymi otworami, które pełniły funkcję narzędzi obserwacyjnych. Dzięki bramom i "wizjerom" ludzie epoki kamiennej mogli określić nadłuższy i najkrótszy dzień roku.

Bertemes podkreślił, że obserwacje słońca w Goseck połączone były z rytuałami religijnymi, podczas których zawierano małżeństwa lub przyjmowano dzieci do grona dorosłych. Goseck nie było tylko obserwatorium i miejscem kultu, lecz także ważnym ośrodkiem handlu. W osadzie grzebano również zmarłych i wykonywano wyroki na skazańcach. Na sześciu tysiącach metrów kwadratowcyh archeologowie znaleźli ludzkie oraz zwierzęce szczątki. Przez wielu znalezisko w Goseck określane jest mianem "niemieckiego Stonehenge".

Goseck położone jest 25 kilometrów od miejsca, w którym wcześniej znaleziono liczący 3600 lat "Niebiański Krąg z Nebry" (Himmmelsscheibe von Nebra), służący do obserwacji astronomicznych. Ta konstrukcja służyła do wyznaczania początku pór roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)