Referendum jednak dwudniowe?
Większość klubów poselskich zapowiedziała w czwartek poparcie poprawki Senatu do ustawy o referendum ogólnokrajowym, zakładającej, że w przypadku dwudniowego referendum będzie ono wyznaczone na sobotę i niedzielę.
13.03.2003 20:16
Kluby: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Unii Pracy i Samoobrony zapowiedziały poparcie dla większości poprawek zaproponowanych do ustawy przez Senat. Takie stanowisko rekomendowała posłom sejmowa Komisja Ustawodawcza.
"Stosunek pełen dystansu" do poprawek Senatu ma klub Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział w trakcie czwartkowej debaty Kazimierz Michał Ujazdowski, "stanowisko Senatu poprawia jedynie prawo stworzone pośpiesznie na użytek jednej kampanii referendalnej". Podkreślił, że jego klub od początku procesu legislacyjnego był przeciwny uchwalaniu ustawy "w pośpiechu", a referendum akcesyjne powinno się odbyć na zasadach obecnie obowiązujących.
Roman Giertych (LPR) kolejny raz zapowiedział skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Jak uzasadnił, zawarty w ustawie zapis, uprawniający Sejm do podjęcia decyzji o ratyfikacji umowy międzynarodowej w przypadku niewiążącego wyniku referendum, jest niezgodny z konstytucją. Giertych dodał, że mimo to jego klub poprze niektóre poprawki Senatu, m.in. zwiększające liczbę członków komisji obwodowych.
Jerzy Czerwiński (koło Ruchu Katolicko-Narodowego) zaapelował do prezydenta, aby skierował ustawę do TK przed jej podpisaniem. Według niego, nie daje ona gwarancji, że referendum unijne będzie przeprowadzone poprawnie, a jego wyniki nie zostaną sfałszowane.
Poprawki Senatu zakładają rozszerzenie przepisów dotyczących zabezpieczenia urn i niewykorzystanych kart do głosowania w czasie przerwy w referendum dwudniowym, po zakończeniu pierwszego dnia głosowania. Senat zaproponował m.in., żeby zapieczętowane urny i pakiety kart pozostawały w czasie przerwy w zapieczętowanym lokalu komisji wyborczej. Według poprawki, szczegółowe wymagania dotyczące ochrony lokalu komisji miałby określić w rozporządzeniu minister spraw wewnętrznych i administracji.
Senat opowiada się także za zwiększeniem liczby członków obwodowych komisji w czasie dwudniowego referendum - minimalnej z 4 do 6 i maksymalnej z 8 do 10. Głosowanie poprawek - w piątek rano. (mag)