Trwa ładowanie...

RBNiO Ukrainy: separatyści kontrolują obszar do Morza Azowskiego

Terytoria ukraińskie znajdujące się pod kontrolą prorosyjskich separatystów i wojsk rosyjskich sięgają do wybrzeża Morza Azowskiego - powiadomiła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

Share
RBNiO Ukrainy: separatyści kontrolują obszar do Morza Azowskiego
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d404d8m

- Odcinek granicy państwowej od Morza Azowskiego na północ, w kierunku Doniecka, znajduje się pod kontrolą separatystów - powiedział rzecznik RBNiO Andrij Łysenko na briefingu prasowym.

Jest to pierwsze potwierdzenie ze strony władz ukraińskich, że separatyści przejęli kontrolę nad wschodnim odcinkiem granicy z Rosją do Morza Azowskiego - zauważa AFP. Informacje te napływają po sierpniowej ofensywie separatystów w południowo-wschodnich regionach Ukrainy.

d404d8m

Zanim doszło do wstrzymania ognia, uzgodnionego 5 września przez tzw. grupę kontaktową Ukraina-Rosja-OBWE, trwały walki w rejonie Mariupola nad Morzem Azowskim. Ponadto leżące na wschód od Mariupola miasto Nowoazowsk przy granicy z Rosją zostało zajęte pod koniec sierpnia przez siły rosyjskie. Mariupol i Nowoazowsk leżą na trasie pomiędzy Rosją a zaanektowanym przez nią w marcu Półwyspem Krymskim.

W środę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że zgodnie z danymi wywiadu ze wschodnich regionów kraju wycofano 70 proc. rosyjskich wojsk.

d404d8m

Podziel się opinią

Share
d404d8m
d404d8m
Więcej tematów