Trwa ładowanie...

Ratownik: "Umieramy w wieku 40 lat. Nie dożywamy emerytury"

- Ratownicy umierają w miejscu pracy w wieku 40 lat. Doznają udarów, zawałów. Nie znam ani jednego sanitariusza, który dożyłby emerytury - mówi Roman Badach-Rogowski, ratownik medyczny.

Share
Ratownik: "Umieramy w wieku 40 lat. Nie dożywamy emerytury"
Źródło: East News
d320175

Roman Badach-Rogowski udzielił obszernego wywiadu portalowi gazeta.pl. Od prawie 30 lat jeździ jako ratownik karetką Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Zielonej Górze. Jak mówi, mimo tak długiego doświadczenia w zawodzie, często się zdarza, że sytuacja go zaskakuje.

Ostatnio zaszokował go wyjazd do samotnej 81-letniej kobiety z chorobą Altzheimera. Syn zostawił ją bez opieki i wyjechał do USA.

d320175

Zdaniem ratownika aż 75 proc. wezwań nie ma uzasadnienia. Zdarza się, że jadą karetką do osoby, która upadła na podłogę, a jest zbyt otyła, żeby sama wstać. Ratownicy przyjechali tylko po to, aby ją podnieść i posadzić na fotelu.

"Bierzemy pacjenta i zwiewamy"

Najbardziej niebezpieczne są wyjazdy na dyskoteki i na imprezy z pijanymi ludźmi. - Wtedy robimy szybką akcję - bierzemy pacjenta do karetki i zwiewamy. Nie ma innego wyjścia. Nieraz kompani pacjenta huśtali się na karetce albo wybijali w niej szyby. Nigdy też nie wiemy, jak zareaguje człowiek po dopalaczach, bo się nie kontroluje. Pobicia ratowników medycznych są na porządku dziennym - mówi.

"Nie dożywamy emerytury"

Jak mówi, ratownicy medyczni walczą o wczesniejsze emerytury. Wszystko dlatego, że - jego zdaniem - nie dożywają wieku, kiedy zaczyna im ona przysługiwać. - Nie znam w tej chwili ani jednego sanitariusza, który dożyłby emerytury, czyli osiągnął, pracując w zespole ratownictwa medycznego, wiek minimum 60 lat.

Źródło: gazeta.pl

d320175

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d320175

Podziel się opinią

Share
d320175
d320175
Więcej tematów