Trwa ładowanie...
d3ifz7q

Raport ws. przyczyn zawalenia kamienicy w Katowicach

Komisja, której celem było ustalenie przyczyn katastrofy budowlanej przy ulicy Chopina zakończyła swoją pracę. Bezsprzecznie przyczyną zawalenia się budynku był wybuch gazu i pożar.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Raport ws. przyczyn zawalenia kamienicy w Katowicach
(WP.PL, Fot: Anna Urbańczyk)
d3ifz7q

Komisja, w której skład weszli inspektorzy nadzoru budowlanego, przedstawiciele samorządu oraz rzeczoznawca, zakończyła pracę. Raport został już przekazany do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

- Kamienica przy ulicy Chopina zawaliła się na skutek wybuchu gazu i pożaru Takie orzeczenie powstało m.in. z analizy notatek służbowych straży pożarnej - mówi w rozmowie z WP.PL Janusz Jaworowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach. - Budynki sąsiadujące z rzeczoną kamienicą są bezpieczne i mogą być użytkowane - dodał.

Tym samym potwierdzono przypuszczenia służb mundurowych, strażaków i inspektorów. Komisja miała na celu ustalenie przyczyn zawalenia się kamienicy oraz wyznaczyć sposób dalszego zabezpieczenia ruin. Ustalono, że pozostały fragment kamienicy przy ulicy Chopina 18 nie musi ulec rozbiórce.

d3ifz7q

- To co się stanie z kamienicą przy ulicy Chopina 18 zależy tylko od właściciela. Nie jest jednak konieczna rozbiórka fragmentu, który pozostał po wybuchu. Kamienicę można odbudować, zmodernizować - mówi inspektor.

Aby kamienica znowu nadawała się do celów mieszkalnych w pierwszej kolejności właściciel będzie musiał umożliwić wejście na kondygnacje kamienicy - w tym momencie nie ma w niej klatki schodowej. Część kamienicy ocalała, bo wybuch uszkodził jej najsłabsze fragmenty.

Inspektorzy zlecili zabezpieczenie zniszczonej kamienicy: otwory okienne są zabijane płytami, kamienica musi być odgrodzona od chodnika, trzeba też zabezpieczyć połać dachową.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach i policja prowadzą śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny wybuchu gazu.

d3ifz7q

Podziel się opinią

Share

d3ifz7q

d3ifz7q
Więcej tematów