PolskaRanking "Wprost": Uniwersytet Warszawski najlepszy

Ranking "Wprost": Uniwersytet Warszawski najlepszy

Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w kategorii uniwersytetów w tegorocznym rankingu wyższych uczelni, przygotowanym przez tygodnik "Wprost". SGGW, SGH i Akademia Muzyczna z Warszawy zajęły pierwsze miejsca w kategoriach szkół ekonomicznych, rolniczych i artystycznych.

Ranking "Wprost": Uniwersytet Warszawski najlepszy
Źródło zdjęć: © WP | K. Żelazowski

08.05.2006 | aktual.: 08.05.2006 15:11

Najlepsze polskie uczelnie odebrały w Warszawie "Złote Indeksy", przyznawane przez "Wprost" od 1993 r.

Na pierwszym miejscu w kategorii uczelni technicznych znalazła się Politechnika Wrocławska. Wśród akademii medycznych najlepsze było Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kolejna krakowska uczelnia - Akademia Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej - zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół pedagogicznych. Najlepszą akademią wychowania fizycznego okazała się AWF w Katowicach.

Dziś obchodzimy święto wiedzy. Chciałbym dożyć takich czasów, kiedy święto wiedzy będzie najważniejszym świętem w Polsce. Będzie to prawdziwy dzień zwycięstwa - powiedział w trakcie uroczystości zastępca redaktora naczelnego "Wprost", twórca rankingu, Stanisław Janecki.

Jak podkreślił Janecki, wiedza jest czynnikiem wspierającym demokrację i dobrobyt w każdym kraju, dlatego tak ważne jest inwestowanie w jej rozwój. W Polsce, jak zaznaczył, wciąż przybywa wyższych uczelni i studentów, dzięki czemu kształcą się elity społeczeństwa.

Ci ludzie będą w przyszłości dokonywali trafnych wyborów. Nie tylko w swoim życiu osobistym, ale także na skalę kraju. Chociażby w sondażach wyborczych widać, jak bardzo różnią się preferencje polityczne ludzi bardziej i mniej wykształconych. Ludźmi wykształconymi trudniej manipulować - tłumaczył Stanisław Janecki.

Odbierający nagrodę w imieniu Uniwersytetu Warszawskiego prorektor tej uczelni ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą dr hab. Wojciech Tygielski powiedział, że zwiększenie liczby uczelni i osób zdobywających wyższe wykształcenie to powód do zadowolenia. Zaznaczył jednak, że przy takiej liczbie szkół państwo musi pilnować jakości nauczania. Dodał, że do sukcesu UW przyczyniają się nie tylko wykładowcy, ale również uczący się tam studenci.

Profesor Monika Hardygóra z Polietchniki Wrocławskiej powiedziała, że sukces jej uczelni dostrzegają pracodawacy, którzy sami walczą o absolwentów tej szkoły. Przedsiębirocy oferują pracę już studentom III czy IV roku.

Źródło artykułu:PAP
rankingwprostuczelnia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)