Rak prostaty to nie wyrok
Rak prostaty wciąż uchodzi za chorobę
wstydliwą, mężczyźni nie chcą rozmawiać z lekarzem o jego objawach
- stwierdzili specjaliści na konferencji, rozpoczynającej
ogólnopolski program edukacyjny "Rak to nie wyrok".
25.02.2009 | aktual.: 25.02.2009 18:03
Program "Rak to nie wyrok" dla pacjentów z rakiem prostaty i ich bliskich ma promować profilaktykę tej choroby i wiedzę na jej temat. Zainaugurowanej w środę w województwie mazowieckim akcji patronuje marszałek Adam Struzik.
- W Polsce wciąż za mało mówimy o nowotworach urologicznych i zbyt często lekceważymy pierwsze ich objawy - mówił na konferencji prasowej Szymon Chrostowski, prezes fundacji "Wygrajmy Zdrowie", który sam chorował na nowotwór.
- Zgłoszenie się do urologa świadczy o odwadze. To zwycięstwo - zachęcał Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" im. profesora Tadeusza Koszarowskiego
Rak gruczołu krokowego (prostaty)
to złośliwa odmiana nowotworu, która jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów mężczyzn z powodu nowotworu (po raku płuca oraz żołądka). Jak mówił dr Michał Szymański z Centrum Onkologii, w Polsce co roku odnotowuje się około 7000 zachorowań, a liczba ta stale rośnie.
Wcześnie wykryty rak jest całkowicie uleczalny. Dlatego specjaliści podkreślają konieczność konsultacji urologicznych przy jakichkolwiek objawach zaburzeń ze strony układu moczowego.
O problemach z prostatą - zapaleniu, łagodnym przeroście czy raku - może świadczyć na przykład utrudnione oddawanie moczu bądź jego zaleganie - ale bywają raki nie dające objawów.
- Mężczyźni są poddawani presji, żąda się od nich, by byli zawsze silni, nie mogą chorować. Już przedszkolaki mówią, że chłopcy nie mają problemów i nie chorują - mówiła Mariola Kosowicz, psychoonkolog z warszawskiego Centrum Onkologii.
Podczas leczenia najważniejsza jest wiara w sukces walki z chorobą, a także wsparcie rodziny i otoczenia. W celu edukacji oraz wymiany doświadczeń pacjentów i ich bliskich powstała strona internetowa www.rak-prostaty.pl. Pomoc psychologiczną zapewnia chorym dyżur telefoniczny: 0 801 081 909. Dla lekarzy rodzinnych prowadzone są szkolenia, a dla pacjentów - spotkania edukacyjne.
Realizacją programu "Rak to nie wyrok" zajmuje się fundacja "Wygrajmy Zdrowie" im. prof. Grzegorza Madeja, która wspiera chorych na nowotwory urologiczne, oraz Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" im. prof. Tadeusza Koszarowskiego.