Radom: Święto Chleba po raz trzeci
Wystawy pieczywa, przejażdżki bryczką oraz liczne konkursy i zabawy dla publiczności - to tylko niektóre atrakcje przewidziane w niedzielę dla gości odwiedzających Trzecie Święto Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej organizowane przez Cech Rzemiosł Spożywczych.
02.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Odwiedzający mogą podziwiać obrzędy dożynkowe przygotowane przez grupę folklorystyczną z Białobrzegów oraz prezentację wyrobów radomskich piekarzy, cukierników i masarzy.
Historia pieczenia chleba w Radomiu sięga roku 1532. Z tego okresu pochodzi dokument, który potwierdza obecność piekarzy w tym mieście. Prawdziwy rozkwit cechu nastąpił w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy żył i działał cechmistrz Franciszek Sowiński.
Dawny chleb różnił się od współczesnego. Wypiekano go z naturalnych składników, bez jakichkolwiek chemicznych dodatków. Używano grubo mielonej mąki na domowych żarnach. Chleb miał tę zaletę, że szybko się nie psuł, zachowując przez wiele dni walory smakowe. Mąka nie była jedynym produktem stosowanym do wypieku. Gdy jej brakowało jako surowca używano np. mielonych żołędzi.(sm)