Świat"Putinizacja" Europy Wschodniej. To może być problemem dla całej Unii

"Putinizacja" Europy Wschodniej. To może być problemem dla całej Unii

Europa Wschodnia może stać się problemem dla Unii Europejskiej - informuje Deutsche Welle. Tendencje antydemokratyczne dostrzegalne są zwłaszcza na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii.

"Putinizacja" Europy Wschodniej. To może być problemem dla całej Unii
Źródło zdjęć: © AP | Mikhail Klimentyev

28.09.2014 | aktual.: 28.09.2014 22:05

Freedom House, międzynarodowa organizacja pozarządowa (NGO), zwróciła uwagą na pogorszenie w procesach demokratyzacji w niektórych wschodnioeuropejskich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Na liście tzw. „demokracji skonsolidowanych” (forma dojrzałego ustroju politycznego, red.) Węgry znalazły się na ostatnim miejscu, daleko za krajami bałtyckimi, Polską i Czechami. Tuż za nimi, w kategorii „demokracje nieskonsolidowane” uplasowały się Bułgaria i Rumunia. Raport zwraca uwagę na to, że niektórzy szefowie rządów „pod pretekstem tak zwanych reform, stopniowo demontują system demokratycznej przeciwwagi". Niektórzy przywódcy nie ukrywają też swojego zachwytu dla rosyjskiego przywódcy. Premier Węgier stawia za wzór Putina twierdząc, że „dba on o prawo i porządek w Rosji”.

Również premier Rumunii Viktor Ponta raz po raz zaznacza, że Rumunia musi obrać inną drogę niż zachodnie kraje UE.Rumunia podpadła również na arenie międzynarodowej. Coraz głośniejsze stają się zarzuty, że Corina Cretu, kandydująca na komisarza UE, polityczna wychowanka pierwszego postkomunistycznego prezydenta Iona Iliescu, jest agentką KGB - pisze Deutsche Welle.

Także w Bułgarii zauważono rosnące zainteresowanie "wielkim bratem" w Moskwie. Bułgaria na każdym kroku uwypukla tradycyjne związki z Rosją.

Źródło artykułu:Deutsche Welle
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (592)