Putin zgadza się na rozmowy ws. zakończenia wojny w Czeczenii
Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził po raz pierwszy gotowość do współpracy z Niemcami i Unią Europejską w działaniach służących normalizacji sytuacji w Czeczenii - podała agencja dpa.
Putin powiedział w poniedziałek, rozpoczynając konsultacje międzyrządowe z kanclerzem Gerhardem Schroederem w Hamburgu, że niemieckie propozycje "bardzo dokładnie przeanalizowano" w Moskwie. Chcemy przyjąć te propozycje w całości - powiedział Putin, cytowany przez dpa.
Jak twierdzi agencja, Putin miał na myśli dotyczący Kaukazu "projekt dialogu", który przedstawił Kremlowi w połowie listopada pełnomocnik niemieckiego rządu do spraw współpracy z Rosją Gernot Erler. Rosja przeciwna była dotychczas międzynarodowej pomocy w rozwiązaniu czeczeńskiego konfliktu.
Putin wyraził także gotowość do rozmowy ze Schroederem o kryzysie na Ukrainie, wolności słowa i o reformach wewnętrznych w Rosji. Schroeder powiedział, że głównym celem rozmów jest rozbudowa współpracy gospodarczej.
Spotkanie obu polityków odbyło się w hamburskim hotelu Atlantic. We wtorek rozmowy w szerszym gronie kontynuowane będą w zamku Gottorf w Szlezwiku. W konsultacjach biorą udział szefowie najważniejszych resortów.
Powołując się na źródło w rosyjskiej delegacji, dpa podała, że Rosja wyraża zgodę na udział Niemiec i UE tylko przy gospodarczej odbudowie Czeczenii. Oferta współpracy nie dotyczy natomiast politycznych aspektów konfliktu.
Natomiast z informacji przekazanych przez delegację niemiecką wynika, że niemiecki "projekt dialogu" obejmuje także kwestie związane z parlamentaryzmem, państwem prawa oraz ze społeczeństwem obywatelskim w kontekście walki z terroryzmem.
W obecności kanclerza i prezydenta ma zostać podpisana we wtorek umowa o wymianie młodzieżowej. W Niemczech powstanie fundacja, która pełnić będzie rolę podobną do niemiecko-polskiej i niemiecko-francuskiej instytucji wymiany młodzieży. Dysponować będzie początkowo kwotą 4 mln euro rocznie z budżetu państwa oraz od prywatnych sponsorów, w tym Fundacji Boscha.
Jacek Lepiarz