PSL i UP : wspólna wersja zmian w ustawie o NBP
Powiększenie składu Rady Polityki Pieniężnej z 9 do 15 członków i zmiana celu działalności
Narodowego Banku Polskiego - takie dwa elementy zawiera projekt nowelizacji ustawy o NBP uzgodniony przez PSL i Unię Pracy.
21.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Jesteśmy po rozmowach z PSL i można śmiało stwierdzić, że nasze stanowiska są zbieżne. Czekamy na stanowisko SLD - powiedział w piątek PAP szef klubu Unii Pracy Janusz Lisak.
Sekretarz klubu SLD Wacław Martyniuk powiedział, że SLD nie zajął jeszcze stanowiska w sprawie wersji projektu nowelizacji, którą miałby poprzeć.
Jak poinformował Zbigniew Kuźmiuk z prezydium klubu PSL, około godz. 14.00-15.00 powinna zapaść decyzja w tej sprawie. Według niego, jeszcze w piątek planowana jest rozmowa premiera Leszka Millera oraz wicepremierów Jarosława Kalinowskiego i Marka Pola dotycząca nowelizacji ustawy o NBP. Chcemy być skuteczni, więc chcemy, aby był to projekt koalicyjny - mówił Kuźmiuk.
Potwierdził, że po rozmowach PSL i Unii Pracy w założeniach projektu znalazło się rozszerzenie składu Rady Polituki Pieniężnej do 15 osób i zmiana celu NBP. Natomiast - jak mówił - te dwa kluby zrezygnowały z wprowadzania zmian w systemie wynagrodzeń członków Rady.
Uzgodniony przez PSL i UP projekt, poza określeniem liczby członków RPP, zakłada, że podstawowym celem działalności NBP będzie "dbanie o wartość polskiego pieniądza". "W realizacji tego celu NBP wspiera rozwój działalności gospodarczej oraz walkę z bezrobociem" - głosi kompromisowy projekt.
Pozostałe propozycje z pierwotnego projektu przygotowanego przez PSL nie znalazły się w wersji uzgodnionej przez dwa kluby.
Rada Polityki Pieniężnej składa się teraz z 9 członków i przewodniczącego, którym jest prezes NBP. (ej)