Trwa ładowanie...

Pseudokibice skazani za śmierć "Człowieka". Wysokie kary

Na 8 lat więzienia skazał krakowski Sąd Okręgowy dwóch pseudokibiców: 23-letniego Michała G. "Guzika" i 30-letniego Marcina W. "Zibiego". Oskarżeni są o udział w śmiertelnym pobiciu Tomasza C. "Człowieka".

Share
Pseudokibice skazani za śmierć "Człowieka". Wysokie kary
Źródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
dzkjrqo

Sąd uznał, że działali "z pobudek chuligańskich, bez powodu i okazując rażące lekceważenie dla porządku publicznego".

Będą także musieli zapłacić rodzinie zmarłego po 20,5 tys. zł nawiązki.

Tomasz C. został śmiertelnie pobity 17 stycznia 2011 r. na osiedlu Kurdwanów w Krakowie. Na ofiarę czekało kilkanaście osób, które przyjechały samochodami. Gdy 30-latek nadjechał autem, napastnicy ruszyli za nim w pościg.

dzkjrqo

Podczas ucieczki Tomasz C. stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w budynek. Potem zaczął uciekać pieszo, usiłował schronić się w kabinie śmieciarki. Tam dopadli go napastnicy i zadali ciosy nożem, maczetą, widłami i pałkami.

Mężczyzna zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala

Prokuratura jest pewna, że tłem napaści były porachunki krakowskich pseudokibiców, związanych z konkurującymi klubami.

W grudniu 2013 r. przed krakowskim sądem zapadł wyrok wobec 11 mężczyzn oskarżonych o udział w tym pobiciu. Sąd skazał ośmiu z nich na kary od ośmiu do 10 lat więzienia. Trójka pozostałych usłyszała kary: trzech, czterech i pięciu lat więzienia w zawieszeniu na osiem lat.

dzkjrqo

Marcin W. i Michał G. po pobiciu wyjechali do Wielkiej Brytanii. Po powrocie do kraju byli bardzo ostrożni; zmieniali wynajmowane mieszkania, unikali kontaktu ze znajomymi i poruszali się tylko mało uczęszczanymi drogami. Nie chcąc się narażać na policyjne kontrole, kupili sobie rowery. Policja zatrzymała ich we wrześniu 2012 r.

Przed krakowskim sądem toczy się proces kolejnego oskarżonego w tej sprawie, trzech kolejnych poszukiwanych jest listami gończymi.

dzkjrqo

Podziel się opinią

Share
dzkjrqo
dzkjrqo
Więcej tematów