Przywiozła spreparowane węże, teraz może posiedzieć
Cztery butelki, zawierające spreparowane
indyjskie węże znaleźli śląscy celnicy w bagażu wracającej do
Polski z Wietnamu turystki. Międzynarodowe konwencje zakazują
sprzedaży i przewozu węży tego gatunku, zarówno żywych, jak i
spreparowanych. Może za to grozić pięć lat więzienia.
22.07.2004 | aktual.: 22.07.2004 16:06
Bagaż należał do podróżnej wylatującej z Wietnamu, ale zaginął gdzieś na trasie Hanoi-Moskwa-Warszawa i odnalazł się już po powrocie jego właścicielki do kraju na podkatowickim lotnisku w Pyrzowicach. Tam celnicy odkryli te niezwykłe "pamiątki" z podróży do Azji - powiedziała rzeczniczka Izby Celnej w Katowicach, Elżbieta Gowin.
Zakonserwowane w butelkach węże kształtem głowy przypominały kobry, gatunek chroniony międzynarodową konwencją CITES. Wprawdzie eksperci z chorzowskiego ZOO nie potwierdzili przypuszczeń celników (gady miały celowo spłaszczone głowy i jedynie "udawały" groźne kobry), ale rozpoznali w przemycanych okazach węże o łacińskiej nazwie xenochropis piscator.
Te żyjące w Indiach gady również należą do gatunków ginących i dlatego wprowadzono ograniczenia dotyczące handlu nimi i przewozu przez granice. Bez specjalnego zezwolenia węży nie wolno przewozić.
Właścicielce bagażu grożą teraz poważne konsekwencje. Zgodnie z polskimi przepisami, złamanie przepisów Konwencji Waszyngtońskiej traktowane jest jako przestępstwo zagrożone nie tylko konfiskatą przewożonych nielegalnie okazów, ale także karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.
Celnicy przestrzegają turystów przed przywożeniem pamiątek z egzotycznych krajów - żywych lub spreparowanych zwierząt, roślin, fragmentów raf koralowych itp. W wielu krajach za próbę wywozu chronionych prawem okazów przyrody grożą wysokie kary, m.in. więzienia. Również w Polsce turyści przywożący takie przedmioty muszą liczyć się z sankcjami.
Izba Celna apeluje, aby przed ewentualnym przywozem takiej pamiątki sprawdzić, czy jest to legalne. Wykaz zwierząt chronionych Konwencją Waszyngtońską (o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem) znajduje się na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska pod adresem www.mos.gov.pl/cites-ma.
Niestosowanie się do przepisów w tym zakresie, nawet nieświadome, może nie tylko zepsuć urlop, ale też narazić niefrasobliwych turystów na poważne konsekwencje - ostrzegła Elżbieta Gowin.