Przyjęcie urodzinowe w Pałacu Buckingham
Elżbieta II wydała w czwartek wieczorem w
Pałacu Buckingham wystawny bankiet dla ok. 170 gości z okazji
przypadających w piątek 60. urodzin swojego syna i następcy tronu
księcia Walii Karola.
Wśród zaproszonych byli m. in. brytyjski premier Gordon Brown, szwedzka księżniczka Victoria, król Grecji w latach 1964-1973 Konstantyn, najbliższa rodzina królewska, zagraniczni dygnitarze oraz przedstawiciele organizacji charytatywnych, którym patronuje książę Walii.
Małżonek Elżbiety II książę Edynburga Filip jest spokrewniony z wieloma europejskimi dworami królewskimi m.in. greckim i duńskim. Przed kilkoma laty dał nawet próbkę swego DNA, by pomóc Rosjanom w identyfikacji domniemanych szczątków ostatniego cara - Mikołaja II.
Uroczystość w Pałacu Buckingham miała charakter prywatny i była sfinansowana przez Elżbietę II z jej własnych środków. Kosztów nie ujawniono. Buckingham Palace opublikował zdjęcia pokazujące wejście rodziny królewskiej do sali balowej, w której podano aperitify.
Przed bankietem wystąpili z koncertem muzycy orkiestry kameralnej Philharmonia Orchestra, nad którą książę Karol sprawuje patronat. Tradycyjnie muzycy przygrywają gościom również w czasie bankietu. Wyjście muzyków jest oznaką, że bankiet ma się ku końcowi.
Elżbieta II opuszcza wówczas salę bankietową specjalnym wyjściem. Reszta gości przenosi się do innego pomieszczenia, w którym podawane są ostatnie poczęstunki.
Lobby występujące w obronie interesów podatników (Taxpayers Alliance - TA) skrytykowało bankiet w Pałacu Buckingham, uznając go za przejaw rozrzutności ze strony monarchini, która niedawno zwróciła się do rządu o dofinansowanie, ze względu na rosnące koszty remontów i napraw niektórych spośród jej rezydencji.
TA nie podoba się również to, że oprócz przyjęcia w Pałacu Buckingham książę Walii wydaje drugie przyjęcie dla ok. 70 przyjaciół i członków rodziny w swojej posiadłości Highgrove w Gloucestershire w sobotę.
TA sądzi, iż dwa kosztowne przyjęcia wydane przez rodzinę królewską z jednej okazji, są wyrazem braku wyczucia społecznych i ekonomicznych realiów, z którymi mają na co dzień do czynienia poddani, borykający się ze skutkami spowolnienia gospodarczego.
Książę Walii był podejmowany w środę przez znanych brytyjskich komików m.in. Rowana Atkinsona (znanego w Polsce jako tytułowa postać z filmów o Jasiu Fasoli) i Johna Cleese, gwiazdy Monty Pythona, Rory Bremnera i innych. Zostanie też uhonorowany prywatnym koncertem z udziałem Roda Stewarta.
W środę Elżbieta II odwiedziła siedzibę głównej organizacji charytatywnej Księcia Walii Prince's Trust, wspierającej finansowo młodych przedsiębiorców i powiedziała, że jest dumna z jej osiągnięć.