Przez Internet do szkoły
Od połowy maja ruszy elektroniczny system
rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych w województwie śląskim -
poinformowało Kuratorium Oświaty w Katowicach.
W elektronicznym systemie znalazło się ogółem 119 szkół, co stanowi ok. jednej trzeciej z 379 wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w naszym województwie - powiedziała Anna Zamora z katowickiego kuratorium oświaty.
O przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych ubiegać się będą mogli uczniowie z Bielska Białej, Lublińca, Gliwic, Wodzisławia Śląskiego, Sosnowca, Rybnika, Częstochowy i Żor.
Elektroniczny system rekrutacji wprowadziły już częściowo woj. mazowieckie, wielkopolskie i lubelskie. Jest on także stosowany w niektórych miastach, m.in. Warszawie, Szczecinie, Bydgoszczy, Toruniu, Płocku i Sanoku.
W 2003 roku, jako pierwszy w kraju, pilotażowy program objął ok. 7 tys. uczniów woj. mazowieckiego. W roku ubiegłym z systemu korzystało już ponad 22 tys. uczniów ubiegających się o przyjęcie do 717 oddziałów w 194 szkołach - poinformowała Danuta Adamczewska z Biura Edukacji miasta stołecznego Warszawy.
Korzystając z Internetu dane do systemu będą mogli wprowadzać sami gimnazjaliści, informując o liczbie punktów, jakie uzyskali podczas nauki w ukończonej szkole. Każdy z uczniów otrzyma indywidualny kod pozwalający mu zalogować się w systemie i wybrać szkołę, do której zamierza uczęszczać - powiedział lubelski kurator oświaty, Adam Sikorski.
Dzięki elektronicznemu systemowi rekrutacji zdolni uczniowie z niewielkich miejscowości mogą liczyć na przyjęcie do dowolnie wybranej szkoły. Wprowadzanie systemu wiąże się jednak z kosztami. Ponoszą je samorządy, które są tzw. organami wprowadzającymi - poinformował Sikorski.
Dodał, że rekrutacja uczniów do jednej klasy to koszt ok. 300 zł. Koszty wprowadzenia systemu zależą jednak od liczby szkół i klas, do których pragną się dostać uczniowie. W Warszawie wprowadzenie systemu kosztowało 285 tys. złotych - powiedziała Adamczewska.
Jej zdaniem elektroniczna rekrutacja eliminuje zjawisko "blokowania miejsc" przez najlepszych uczniów. W systemie elektronicznym kandydat określa swoje preferencje na etapie składania dokumentów i na podstawie liczby punktów zostaje umieszczony na liście zakwalifikowanych.