Trwa ładowanie...
dycwj3j

Przestępcy ze wschodniej Europy "zalali" Wyspy

Polacy znaleźli się w gronie cudzoziemców, którzy obwiniani są za wzrost liczby przestępstw spowodowanych przez imigrantów. W niechlubnych statystykach przodują przybysze z Europy Środkowo-Wschodniej. W ostatnim roku w Wielkiej Brytanii liczba przestępstw z udziałem cudzoziemców wzrosła o 53 procent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przestępcy ze wschodniej Europy "zalali" Wyspy
(AFP, Fot: Peter Parks)
dycwj3j

Przestępcy z krajów dawnego bloku wschodniego upodobali sobie Wielką Brytanię, ale w przeciwieństwie do większości imigrantów nie zamierzają tu ciężko pracować i zarabiać na lepsze życie. Bardziej interesuje ich bogatsze społeczeństwo, a więc większe możliwości wzbogacenia się na kradzieżach, włamaniach, rozbojach, handlu narkotykami czy żywym towarem - twierdzi portal telegraph.co.uk.

Otwarte granice przyciągają przestępców

Z najnowszych statystyk wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy popełnianych przez imigrantów wzrosła o 53 procent. Specjalizują się oni głównie w rozbojach, włamaniach i kradzieżach. Największy wzrost aktywności przestępczej cudzoziemców zanotowali funkcjonariusze z jednostki West Midlands Police.

dycwj3j

- Otwarte granice przyciągają całą masę przestępców, którzy wiedzą, że na Wyspach łatwo znaleźć cel kradzieży czy włamania. Wielka Brytania stała się też bardzo łatwym celem z uwagi na cięcia budżetowe dotyczące kontroli granicznych i służb działających wewnątrz kraju. To wszystko wykorzystują przestępcy, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej - mówi parlamentarzysta Khalid Mahmood.

Tę opinię potwierdzają liczby. Tylko w ramach działań West Midlands Police pomiędzy kwietniem 2010 i marcem 2011 roku zatrzymano 7716 imigrantów. Z kolei w okresie od kwietnia 2011 do marca tego roku aresztowano ponad 11 tysięcy cudzoziemców. Najczęściej byli sprawcami napadów i włamań, ale 400 osób odpowiadało też za przestępstwa seksualne.

Polacy na trzecim miejscu

W zeszłym roku w ramach działań West Midlands Police najczęściej zatrzymywano obywateli Rumunii. Druga lokata przypadła Hindusom. Tuż za nimi znaleźli się nasi rodacy. W okresie od kwietnia 2011 do marca 2012 roku aresztowano 1000 Polaków, w poprzednim okresie było ich tylko 614.

dycwj3j

Pocieszające jest to, że ogólnie liczba przestępstw pospolitych w Wielkiej Brytanii spada. Niepokojący jest jednak wzrost liczby przypadków, gdzie prawo łamane jest przez imigrantów z krajów dawnego bloku wschodniego.

Nic więc dziwnego, że w dyskusji publicznej na Wyspach coraz częściej słychać żądania wzmocnienia kontroli nowych przybyszów. Media chętnie podają przykład polskiego włamywacza, który został skazany na 23 lata więzienia za zabójstwo starszej pary w Wolverhampton. Do przestępstwa doszło zaledwie tydzień od dnia, w którym Polak przekroczył granicę brytyjską. Kolejnym głośnym przykładem jest historia 37-letniego Litwina, który zamordował małżeństwo w Birmingham. Mężczyzna powiesił się w celi aresztu. Później wyszło na jaw, że w ojczyźnie popełnił wiele brutalnych zbrodni, a na swoim koncie miał już deportację z Wielkiej Brytanii.

Małgorzata Słupska

dycwj3j

Podziel się opinią

Share
dycwj3j
dycwj3j
Więcej tematów