ŚwiatPrzeprosiny za wojnę

Przeprosiny za wojnę

Parlament w Belgardzie (PAP)
Prezydenci Serbii i Czarnogóry oraz
Chorwacji, Svetozar Marović i Stipe Mesić, przeprosili się
w Belgradzie za "zło", jakie wyrządziły sobie wzajemnie oba kraje
w bratobójczej wojnie lat 1991-95.

Przeprosiny za wojnę
Źródło zdjęć: © PAP

10.09.2003 | aktual.: 10.09.2003 16:02

"Jako prezydent Serbii i Czarnogóry chcę wyrazić przeprosiny za całe zło, jakie obywatel Serbii i Czarnogóry wyrządził obywatelowi Chorwacji" - powiedział Marović po spotkaniu z Mesiciem.

Prezydent Chorwacji wezwał serbskiego rozmówcę do podjęcia wspólnych wysiłków w celu indywidualnego ukarania winnych. "Nie sądzę bowiem - dodał - by odpowiedzialne były całe narody i by one miały się usprawiedliwiać".

Przyjmując przeprosiny, Mesić złożył swoje we własnym imieniu. "Przyjmuję symboliczne przeprosiny i składam także moje, w moim własnym imieniu, wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek momencie doznali cierpień ze strony obywateli Chorwacji działających wbrew prawu" - oświadczył chorwacki prezydent.

Obaj politycy zgodzili się, że poprawa stosunków dwustronnych nie będzie możliwa bez rozwiązania nieuregulowanych problemów. "Istnieją otwarte kwestie. Wszystkie są bolesne i trudne, jak np. powrót uchodźców [serbskich], zwrot ich mienia czy śmierć osób zaginionych" - powiedział Mesić.

Prezydent Chorwacji przybył z jednodniową wizytą oficjalną do Belgradu, pierwszą na tym szczeblu od czasu ogłoszenia niepodległości przez Chorwację w 1991 r. Po tej deklaracji Zagrzebia doszło do wojny między siłami chorwackimi i rebeliantami serbskimi, zbrojonymi i popieranymi przez Belgrad.

Pod presją wspólnoty międzynarodowej Belgrad i Zagrzeb ustanowiły w 1995 roku stosunki dyplomatyczne. Prawdziwa normalizacja rozpoczęła się jednak dopiero w 2000 r., po śmierci rządzącego mocną ręką prezydenta Chorwacji, Franjo Tudjmana, i upadku silnego człowieka Belgradu, Slobodana Miloszevicia.

W październiku 2004 r. Mesić zeznawał jako świadek w procesie Miloszevicia przed międzynarodowym trybunałem karnym w Hadze, gdzie były jugosłowiański przywódca sądzony jest za rolę, jaką odegrał w wojnach w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)