Trwa ładowanie...
d1zp735
cbŚp

Przemycali tony narkotyków z Kolumbii. CBŚP: "Zatrzymano 22 osoby"

680 mln euro - tyle mogli wyprać członkowie grup przestępczych z Polski, Litwy i Estonii, którzy przemycali narkotyki z Kolumbii do Europy. Nad rozbiciem gangu pracowali m.in. śledczy z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, a całość koordynowały Europol i Eurojust.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policjanci przeszukali wiele mieszkań, domów i posesji.
Policjanci przeszukali wiele mieszkań, domów i posesji. (cbsp.policja.pl)
d1zp735

O rozbiciu gangu poinformowała w środę Prokuratura Krajowa. W specjalnym komunikacie podkreślono, że grupa przestępcza o charakterze zbrojnym handlowała narkotykami i papierosami, a także prała brudne pieniądze.

W Polsce gotówka trafiała do współpracujących z przestępcami kantorów wymiany walut. Tam - jak wynika z ustaleń śledczych - wyprano nie mniej niż 680 mln euro.

d1zp735

Od 2015 roku ogromne ilości pieniędzy były transportowane z Wielkiej Brytanii do Polski, a stąd m.in. przez Holandię do innych państw np. Kolumbii. Pochodziły przede wszystkim z przemytu haszyszu z Afryki (Maroko) i kokainy z Kolumbii.

Gotówka transportowana była różnymi metodami, drogą lotniczą, a także w samochodach ciężarowych. Jednorazowo w transporcie mogło być przemycanych nawet do 50 mln funtów.

Zobacz także: Saryusz-Wolski o Tusku: skandaliczne zachowanie

Złoto, biżuteria i diamenty

Uderzenie w grupę nastąpiło w ubiegłym tygodniu. W dniach 15-16 maja łącznie ponad 450 funkcjonariuszy CBŚP, policji litewskiej i hiszpańskiej oraz służb celnych Wielkiej Brytanii, hiszpańskiej Guardia Civil, wspieranych przez Europol i Eurojust, przeprowadzili skoordynowaną akcję na ogromną skalę.

d1zp735

Niemal jednocześnie na terenie Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii zorganizowano 40 przeszukań obiektów i zatrzymano 22 osoby: obywateli Polski, Litwy i Estonii, w tym mężczyznę podejrzanego o kierowanie grupą.

Zabezpieczono również niemal 8 mln euro, głównie w gotówce, sztabkach złota, biżuterii i diamentach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zp735

Podziel się opinią

Share

d1zp735

d1zp735
Więcej tematów