PolskaPrzemienienie Pańskie na Grabarce

Przemienienie Pańskie na Grabarce

Kilkadziesiąt tysięcy wiernych wzięło udział w niedzielę w głównych uroczystościach prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce koło Siemiatycz w podlaskiem. Liturgii przewodniczyli: zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa oraz goszczący po raz pierwszy w Polsce patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Piotr VII.

Nabożeństwo odprawiano w dwóch językach: starocerkiewnosłowiańskim, używanym w polskiej Cerkwi, oraz greckim.

Święto Przemienienia Pańskiego stało się okazją do podkreślenia jedności Kościoła w Aleksandrii i Cerkwi w Polsce. Piotr VII podkreślił podczas uroczystości, że Kościół prawosławny może być dla współczesnego świata doskonałym przykładem jedności.

Kościół prawosławny, pomimo iż wydaje się być zróżnicowany kulturowo i narodowościowo, w swej istocie jest jednym i jedynym ciałem Jezusa Chrystusa - powiedział aleksandryjski patriarcha. Dlatego - według Piotra VII - powinien być przykładem dla świata ponownie podążającemu z całą siłą ku niszczycielskiemu rozłamowi.

Patriarcha zwrócił uwagę, że stanowiący w Polsce mniejszość religijną Kościół prawosławny powinien "stać się większością" pod względem pozytywnych wartości.

Prawosławni wierni z całej Polski oraz goście z zagranicy gromadzili się na świętej górze już od kilku dni. Rano wzięli udział w świętej liturgii celebrowanej przez arcybiskupa lubelsko-chełmińskiego Abla i biskupa bielskiego Grzegorza z okazji pierwszej rocznicy przyniesienia kopii i Wielkiej Ikony Matki Bożej ze świętej góry Atos.

Święto Przemienienia Pańskiego jest najważniejszym świętem na Grabarce. To jedna z dwunastu głównych uroczystości w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Grabarka nazywana jest często "prawosławną Częstochową" lub "wzgórzem krzyży", z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. (ck, ajg)

prawosławiesawagóra

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)