Trwa ładowanie...

Przedstawiono program tegorocznych "Nowych Horyzontów"

Poznaliśmy ogólny program i atrakcje tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty. Ta jedna z największych w Polsce imprez kinowych odbędzie się w tym roku po raz piętnasty.

Share
Przedstawiono program tegorocznych "Nowych Horyzontów"
Źródło: WP.PL, fot: Michał Dzierżak
d34c7ze

Organizatorzy festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty przedstawili ramowy program tegorocznej edycji imprezy. Znajdzie się w nim m.in. przegląd kina litewskiego oraz retrospektywa filmów Tadeusza Konwickiego. Przez cały czas trwania festiwalu przedstawionych zostanie ponad 350 filmów z 50 krajów świata.

Jak zaznacza Roman Gutek, dyrektor festiwalu, Nowe Horyzonty mają za zadanie wskazywać najbardziej wartościowe artystycznie filmy ostatnich lat, a także promować i odkrywać dotychczas nieznanych szerzej twórców kinowych. Znaczącą rolę podczas Nowych Horyzontów odgrywają również cykle filmowe, poświęcone twórczości konkretnych reżyserów lub określonej tematyce.

Tematykę „selfie” i autobiografizmu w kinie przedstawi cykl „Trzecie Oko”. Będzie to swoista forma sprawdzenia, w jaki sposób autoportret jest rozumiany we współczesnym świecie – głównie przez artystów oraz ludzi związanych ze sztuką. Ponadto, podczas tegorocznej edycji duży cykl stanowić będzie przegląd kina litewskiego, dotychczas mało znanego i nie do końca rozumianego w Polsce. Przedstawienie dorobku filmowego zarówno Litwinów, jak i innych sąsiadów Polski będzie częścią programu przyszłorocznej Europejskiej Stolicy Kultury.

d34c7ze

15. edycja Nowych Horyzontów to także podróż przez dorobek dwóch wybitnych reżyserów – zmarłego niedawnego Tadeusza Konwickiego oraz Francuza Philippe’a Garrela, uznawanego przez niektórych następcą Jeana-Luka Godarda.

Festiwalowi towarzyszyć będą również wystawy oraz koncerty. Tradycyjnie, jak co roku, na wrocławskim rynku przez cały czas trwania festiwalu odbywać się będą wieczorne seanse pod gołym niebem.

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 23 lipca do 2 sierpnia. Bilety można kupować od 18 marca 2015 r. na stronie nowehoryzonty.pl. Dokładny program imprezy poznamy na początku lipca.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d34c7ze

Podziel się opinią

Share
d34c7ze
d34c7ze
Więcej tematów