Przeciwko handlowi ludźmi
Międzynarodowe policyjne bazy danych oraz
sprawny przepływ informacji to - zdaniem uczestników konferencji
"Zjednoczone siły w walce z handlem ludźmi" - podstawowe sposoby
zwalczania tego procederu. W Szczytnie w trzydniowym seminarium
biorą udział policjanci, prokuratorzy i przedstawiciele
organizacji społecznych z Polski i Niemiec.
Podczas konferencji organizowane są warsztaty i symulacje, np. przesłuchania sprawcy i ofiary, w których każdy z uczestników odgrywa rolę policjanta, prokuratora i pracownika organizacji społecznej pomagającego ofiarom handlu ludźmi.
Zdaniem organizatorów symulacje takie pozwalają poznać "różne praktyczne aspekty" zwalczania zorganizowanych grup zajmujących się handlem kobietami i dziećmi oraz handlem ludzkimi organami wykorzystywanymi później do transplantacji.
W Polsce w zeszłym roku odnotowano 50 spraw związanych z handlem ludźmi. Dotyczyły one głównie kobiet, wywożonych z kraju i zmuszanych do nierządu - powiedział uczestnik konferencji nadkomisarz Zbigniew Bielecki.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że ta liczba nie odzwierciedla prawdziwej skali procederu, ponieważ ofiary, w obawie o życie, w wielu przypadkach nie informują policji.
Konferencję zorganizowano w ramach wspólnego projektu, do którego należą Polska, Niemcy, Ukraina i Włochy. Projekt wspierany z funduszy UE ma pomóc w wypracowaniu wspólnego modelu doskonalenia zawodowego, m.in. policjantów i prokuratorów w ramach zwalczania procederu handlu ludźmi.
Organizatorem konferencji jest Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie we współpracy z policją niemiecką oraz Caritas Bistum Essen w Niemczech. Kolejne spotkanie odbędzie się we wrześniu we Włoszech.