Trwa ładowanie...

Prymas Glemp: Chrystus przekracza wszelkie granice

O przekraczaniu granic - tych między państwami i tych między Niebem a Ziemią - mówił prymas Polski kard. Józef Glemp, podczas pasterki odprawianej w warszawskim kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny.

Prymas Glemp: Chrystus przekracza wszelkie graniceŹródło: PAP
d2wpg7e
d2wpg7e

Pojęcie likwidacji granic nie jest nam dzisiaj obce. Przyjmujemy z radością to, że granice, te oficjalne, zaczynają być zacierane. Ale to co innego przekroczyć granice kraju, a przekroczyć granice pomiędzy Niebem a Ziemią. Między systemem materialnym a duchowym jest granica niewymierna, ale bardzo wielka. Stąd też Chrystus przychodzi, przeciera te drogi i przekracza granice - mówił w kazaniu kardynał Glemp.

Prymas zwrócił również uwagę, że nieprzypadkowo na miejsce urodzin syna Bóg wybrał stajenkę w położonym na uboczu Betlejem, a nie pałac Cezara Augusta w Rzymie - ówczesnym centrum świata. I stajenka, i pałac mają wprowadzać ład w świecie, ale czynią to odmiennymi sposobami. Od wieków ścierają się ze sobą, a jednocześnie kroczą tą samą drogą: prawo, rozkazy, przemoc i miłość, dobro oraz miłosierdzie. A Chrystus zawsze będzie zwycięski po stronie stajenki - nauczał prymas.

Podkreślił, że kościół katolicki był i będzie podmiotem miłości, dobroci i sprawiedliwości, a przemoc i zło zawsze ścierają się z wiarą i religią. Kard. Glemp przypomniał, że w historii Polski wiele jest przykładów na to, że wiara, która daje ludziom siłę, potrafi zwyciężać w słusznej sprawie. Człowiekiem, który potrafił krzepić ducha w beznadziejnych czasach i cierpieć w imię wolności, był mój wielki poprzednik kardynał Wyszyński - mówił prymas.

Dziś mamy wolność, ale pamiętajmy, że to dar, który trzeba nieustannie pielęgnować i doskonalić, a także korzystać z niego z umiarem. Wolność została nam dana dla rozwoju dobra, do takiej wolności powołał nas Bóg - podkreślił prymas.

d2wpg7e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wpg7e
Więcej tematów