Trwa ładowanie...

Protesty na Białorusi. Senat przyjmuje rezolucję

Senat przyjął w środę rezolucję ws. wydarzeń na Białorusi. Rezolucja wzywa władze w Mińsku do zaprzestania represji i nawiązania dialogu z obywatelami. Według jej treści prezydent i rząd RP mają wywrzeć nacisk na białoruskie władze i zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Share
Mińsk, Białoruś. Na zdjęciu z 09.08.2020 demonstranci udzielają pomocy rannemu mężczyźnie po zamknięciu lokali wyborczych podczas wyborów prezydenckich w Mińsku na Białorusi (sko) PAP/Anna Ivanova
Mińsk, Białoruś. Na zdjęciu z 09.08.2020 demonstranci udzielają pomocy rannemu mężczyźnie po zamknięciu lokali wyborczych podczas wyborów prezydenckich w Mińsku na Białorusi (sko) PAP/Anna IvanovaŹródło: PAP, fot: PAP/Anna Ivanova, Anna Ivanova
d1he4pe

Rezolucję ws. wydarzeń na Białorusi poparli jednogłośnie wszyscy senatorowie. Senat apeluje do prezydenta Aleksandra Łukaszenki i rządu Białorusi o "podjęcie dialogu z obywatelami i poszanowanie praw mniejszości, zaprzestanie represji i natychmiast o uwolnienie wszystkich zatrzymanych w związku z ostatnimi akcjami wyborczymi".

Senat chce, aby reżim poszanował i wykonał zalecenia zawarte w kolejnych rezolucjach PE i OBWE. Apeluje też o "szacunek dla własnych obywateli i ich aspiracji i praw".

Senatorowie chcą, aby została zwołana Rada Bezpieczeństwa Narodowego. To na niej miałyby zostać przedyskutowane sprawy związane z Białorusią. A potem przedstawiony plan wsparcia Białorusinów, którzy walczą o swoje prawa i pomocy dla nich, której mogą szukać w Polsce.

d1he4pe

Senat apeluje do UE: "Wykorzystajmy dyplomatyczne instrumenty"

Senat apeluje też do Unii Europejskiej i międzynarodowych organizacji, aby "wykorzystać wszelkie dyplomatyczne instrumenty".

Chce, aby zaangażowana została unijna dyplomacja w celu zakończenia przemocy na Białorusi, pokojowego dialogu między władzą i społeczeństwem, doprowadzenia do formalnej debaty na najwyższym szczeblu władz UE.

Chodzi też o pomoc represjonowanym z powodów politycznych organizacjom i wsparcie niezależnych mediów.

Senat apeluje też o wywarcie nacisku na władze "by zaprzestały brutalnej pacyfikacji protestów obywatelskich".

Białoruś. Rzecznik rządu: Donald Tusk mógłby pomóc Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1he4pe

Podziel się opinią

Share
d1he4pe
d1he4pe
Więcej tematów