Trwa ładowanie...

Protesty i kryzys sejmowy nie zaszkodziły PiS? Partia Kaczyńskiego pokonała PO

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, Prawo i Sprawiedliwość ponownie bez trudu by je wygrało. Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public dla TVP wynika, że na partię rządzącą zagłosowałoby 35 proc. Polaków. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska (21 proc.). W porównaniu z kwietniem najwięcej wzrosło Nowoczesnej - ma teraz 10 proc. (wzrost o 6 pkt. proc.).
Share
Jarosław Kaczyński i Beata Mazurek
Jarosław Kaczyński i Beata MazurekŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d3522nf

Sondaż przeprowadzono w dniach 22-24 lipca. W porównaniu z kwietniem liczba osób chcących zagłosować na PiS wzrosła o 4 pkt. proc., zaś rozważających oddanie głosu na PO spadła aż o 8 pkt. proc. Najwyraźniej masowe protesty i zamieszenie wokół ustaw reformujących sądownictwo, przyjętych ekspresowo przez Sejm i Senat - "w trybie pendolino", jak powiedział Prezes Izby Karnej SN Stanisław Zabłocki - nie wpłynęły negatywnie na notowania partii rządzącej.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie – Kukiz’15 (11 proc.; wzrost o 2 pkt. proc.) oraz Nowoczesna (10 proc.; wzrost o 6 pkt. proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłyby SLD (4 proc.; spadek o 1 pkt. proc.) i PSL (3 proc.; wzrost o 1 pkt. proc.).

Zobacz też: Dwa orędzia w tym samym czasie

Możliwość oddania głosu na Partię Razem zadeklarowało 2 proc. ankietowanych, co jest takim samym wynikiem jak w kwietniu, z kolei na partię Wolność! – 1 proc. (spadek o 1 pkt. proc.). Z sondażu wynika, że 4 proc. zagłosowałoby na inną partię, zaś 9 proc. nie wie kogo poprzeć.

d3522nf

Na pytania o zagłosowanie na kandydata konkretnej partii, bez możliwości odpowiedzi "nie wiem”, na PiS oddałoby głos 39 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach są PO (23 proc.), Kukiz’15 (12 proc.), Nowoczesna (11 proc.), SLD (4 proc.), PSL (3 proc.), Partia Razem (3 proc.) i Wolność! (1 proc.).

Rząd Szydło lepiej dba o gospodarkę niż ekipa Tuska i Kopacz

W sondażu zapytano również Polaków o gospodarkę. W opinii 44 proc. ankietowanych rząd Beaty Szydło lepiej dba o gospodarkę niż rządy Donalda Tuska i Ewy Kopaczy (34 proc.). 22 proc. osób nie ma w tej kwestii zdania.

Badanie Kantar Public przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, techniką wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).

Przeczytaj też: Jest lepiej niż zakładało ministerstwo pracy. Bezrobocie spada do 7,1 procent

d3522nf

Podziel się opinią

Share
d3522nf
d3522nf
Więcej tematów