Trwa ładowanie...
02-10-2014 23:55

Protestujący w Hongkongu gotowi do rozmów z rządem

Studenci stojący na czele protestów w Hongkongu są gotowi do rozmów z lokalnym rządem o reformach demokratycznych. W opublikowanym oświadczeniu wezwali jednocześnie do kontynuowania demonstracji.

Share
d1llzt9

Studenci przyjęli ofertę rządu i chcą rozmawiać o reformach demokratycznych z Carrie Lam, która pełni funkcję sekretarza administracji i jest uważana za osobę numer dwa we władzach tej byłej brytyjskiej kolonii.

Protestujący studenci ponownie zażądali dymisji szefa chińskiej administracji w Hongkongu Leung Chun-yinga.

Według nich, Leung nadużył zaufania mieszkańców Hongkongu i musi odejść. - Jego dymisja jest jedynie kwestią czasu - napisali studenci w swym oświadczeniu.

d1llzt9

Protesty trwają, ale studenci unikają konfrontacji

W Hongkongu trwają prodemokratyczne protesty. Studenci, którzy stoją na ich czele, unikają jednak konfrontacji z policją. Wcześniej grozili m.in. okupacją budynków rządowych.

Studenci grozili, że jeśli szef chińskiej administracji w Hongkongu Leung Chun-ying nie poda się do dymisji, to zaostrzą protesty i będą zajmować budynki rządowe.

Mimo że Leung nie ustąpił, studenci nie spełnili swych gróźb. Podkreślili, że są gotowi do rozmów z rządem o reformach demokratycznych. Nadal jednak domagają się odejścia Leunga.

Tymczasem władze w Pekinie powtarzają, że protesty w Hongkongu są nielegalne. Nie zamierzają także ustępować protestującym. "W fundamentalnych kwestiach nie ma miejsca na kompromis" - podkreślił w komentarzu redakcyjnym dziennik "Renmin Ribao", organ Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin.

d1llzt9

Prodemokratyczne demonstracje, najpoważniejsze od kiedy Pekin przejął kontrolę nad byłą brytyjską kolonią w 1997 roku, rozpoczęły się w Hongkongu pod koniec września. Protestujący domagają się nie tylko odwołania szefa lokalnej administracji, ale także zmian w prawie wyborczym.

W ramach ukutej przez byłego przywódcę ChRL Deng Xiaopinga zasady "jeden kraj, dwa systemy" Hongkongowi obiecano szeroki zakres autonomii, w tym politycznej. Tymczasem hongkońscy zwolennicy demokracji ostrzegają, że Pekin stara się stopniowo zacieśniać kontrolę polityczną nad regionem.

Jednym z tego przejawów ma być - ich zdaniem - sposób wybierania szefa lokalnej administracji w 2017 roku. Po raz pierwszy w historii mieszkańcy Hongkongu będą mogli wyłonić szefa administracji w wyborach powszechnych. Wybór będzie jednak zawężony do dwóch-trzech kandydatów zatwierdzonych uprzednio przez lojalny wobec władz w Pekinie komitet nominacyjny.

d1llzt9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1llzt9
d1llzt9
Więcej tematów