Protest rolników 2019 da się we znaki mieszkańcom Warszawy. Utrudnienia w ruchu na Krakowskim Przedmieściu
Protest rolników 2019 może sparaliżować ruch w centrum miasta. Między godziną 8 a 16 w stolicy strajkować będzie nawet kilka tysięcy rolników z całej Polski. Głównym ośrodkiem protestu rolników będzie Krakowskie Przedmieście, a dokładniej Pałac Prezydencki.
Protest rolników 2019 - trasa
Protest rolników 2019 w Warszawie rozpocznie się na Placu Defilad. Rolnicy pod Pałacem Kultury i Nauki zaczną się zbierać około godziny 8. O godzinie 9:30 protestujący ruszą na Krakowskie Przedmieście pod Pałac Prezydencki. Ich przemarsz ma przypominać kondukt żałobny. Trasa protestu rolników będzie wiodła przez ulicę Marszałkowską, a następnie Królewską. Strajkujący zapowiadają, że kondukt żałobny ma liczyć około 100 osób. Dodatkowo nie chcą oni blokować dróg, a przemarsz odbędzie się chodnikami. Istnieje jednak szansa, że inne osoby zechcą dołączyć do konduktu. Wówczas konieczne będzie zamknięcie ulic dla ruchu samochodowego. Na pewno nieprzejezdne będzie dziś Krakowskie Przedmieście. Pikieta pod pałacem prezydenckim rozpocznie się około godziny 10:30.
Protest rolników 2019 - postulaty
Protest rolników 2019 miał już kilka odsłon. Pierwszym etapem było zablokowanie autostrady A2 12 grudnia. Dzień później protestujący pojawili się na drodze S8 w kierunku Wrocławia. Protest rolników został wznowiony 28 stycznia. Wówczas zablokowane zostały dziesiątki dróg w całym kraju. Teraz protest rolników przeniósł się na ulice Warszawy.
Protest rolników 2019 ma związek z szeregiem żądań grupy gospodarzy związanych z AGROunią. Wystosowali oni kilka postulatów, których realizacja jest, ich zdaniem, konieczna, aby uratować polskie rolnictwo. Protest rolników 2019 postawił sobie za cel wywalczenie na polskim rynku lepszej pozycji dla produktów krajowych. Chodzi tu głównie o ograniczenie ilości produktów importowanych. Pojawiają się również informacje, że zdaniem rolników połowa warzyw, owoców, a także mięsa w polskich sklepach powinna pochodzić z Polski.
Innym bardzo ważnym postulatem uczestników protestu rolników jest zmiana polityki rządu w kontekście ASF. Rolnicy chcą podjęcia stanowczych działań, których celem będzie walka z rozprzestrzeniającą się chorobą. Postulat dotyczy również wypłaty odszkodowań dla hodowców, którzy z powodu ASF stracili znaczną część hodowli.
Protest rolników 2019 przeniósł się do Warszawy w celu spotkania z prezydentem. Środowy protest rolników ma wybadać podejście prezydenta Andrzeja Dudy do problemów na polskiej wsi. Strajkujący nie chcą podejmować rozmów z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, który już kilkukrotnie miał zapraszać ich do udziału w rozmowach.