Trwa ładowanie...
dsyv6o3
wojsko
11-05-2006 00:10

Prokuratury polują na dekowników - będą wyroki?

W śląskich prokuraturach na wnioski wojskowych komendantów uzupełnień powstają setki aktów oskarżenia
przeciw poborowym, którzy notorycznie uchylają się od służby w
armii. Grozi im wysoka grzywna, a w szczególnych przypadkach nawet
więzienie - informuje "Dziennik Zachodni".

dsyv6o3
dsyv6o3

Żarty się skończyły - zapowiadają komendanci WKU. W samym Rybniku czy Katowicach wniosków o ukaranie osób, które uchylają się od służby wojskowej komendanci WKU zgłosili do prokuratury już po kilkadziesiąt.

Prok. Renata Sołtysek, szefowa Prokuratury Rejonowej Gliwice-Zachód, mówi, że zwykle występuje się o ograniczenie wolności na 5 miesięcy (z zamianą na obowiązek odpracowania 20 godzin na cele społeczne) i grzywnę. Pierwsze akty oskarżenia już wysłaliśmy do sądu - przyznaje prok. Sołtysek. Dotyczy to zwłaszcza tych poborowych, którzy unikają wizyty w WKU od kilku lat.

Ppłk Andrzej Hajok, komendant WKU w Gliwicach, przyznaje, że tak źle jeszcze nie było._ W tym roku z grupy poborowych udało mi się wyłuskać 4 procent_- wzdycha.

Według informacji gazety, w gliwickiej WKU, która obejmuje rejon Zabrza, Gliwic i powiatu gliwickiego, od służby w armii notorycznie uchyla się ponad pięciuset młodych mężczyzn. Na początku maja wojskowi żandarmi w towarzystwie policjantów odwiedzali dekowników, którzy podlegają gliwickiej WKU. Chodziło o to, aby osobiście odebrali wezwania do WKU, żeby było czarno na białym - wyjaśnia ppłk Hajok.

Prok. Sołtysek: Taka osoba z wyrokiem za uchylanie się od wojska jest karana i widnieje w Krajowym Rejestrze Skazanych przez co najmniej 5 lat, bo tyle trwa okres zatarcia kary. (PAP)

dsyv6o3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsyv6o3
Więcej tematów