PolskaProkuratura wystąpiła o opinię ws. pożaru w kościele św. Katarzyny

Prokuratura wystąpiła o opinię ws. pożaru w kościele św. Katarzyny

Biegły z Komendy Głównej Państwowej Straży
Pożarnej wyda opinię w sprawie pożaru w kościele św. Katarzyny w
Gdańsku. Prokuratura przekazała mu cząstkowe ekspertyzy, jakie
otrzymała od specjalistów, na podstawie których określi przyczynę
wybuchu ognia.

14.11.2006 | aktual.: 13.03.2007 12:22

Rzeczniczka gdańskiej prokuratury okręgowej Grażyna Wawryniuk poinformowała, że jeszcze nie wiadomo, kiedy biegły, który w ostatnich dniach otrzymał ekspertyzy, wyda opinię.

Przekazane do Komendy Głównej PSP ekspertyzy z zakresu budownictwa, elektrotechniki i fizykochemii zostały przeanalizowane przez prowadzącego śledztwo. Wawryniuk nie chciała ujawnić, czy napisano w nich, co mogło spowodować pożar.

Tuż po tragedii informowano, że wybuch pożaru w kościele może mieć związek z remontem dachu. Nie wykluczono, że podczas prac wykonywanych elektronarzędziami pojawiła się iskra lub uszkodzona była instalacja elektryczna. Spekulowano, że ogień zaprószyli robotnicy.

Prokuratura bada sprawę pożaru pod kątem artykułu 163 paragraf 1 Kodeksu karnego, który mówi o tym, że "kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru", może trafić do więzienia na 10 lat.

Pożar dachu kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wybuchł 22 maja. Płomienie miały wysokość kilkunastu metrów ponad poszycie dachu. W ciągu kilkunastu minut konstrukcja zawaliła się. Szczątki dachu spadły na betonowy strop, który przetrwał i ochronił wnętrze świątyni przed ogniem. Strażakom udało się też uratować wieżę kościoła wraz ze znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.

Kościół pw. św. Katarzyny - najstarszy kościół parafialny gdańskiej Starówki - został wzniesiony w latach 1227-1239 i był znacznie rozbudowany w XIV wieku. W 1945 roku uległ zniszczeniu. Wewnątrz znajduje się m.in. pochodząca z 1659 r. płyta nagrobna słynnego astronoma, Jana Heweliusza. Na 76-metrowej wieży kościelnej zamontowany jest carillon - zespół zestrojonych ze sobą dzwonów, wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma też siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)