Trwa ładowanie...
25-09-2014 21:15

Prokurator generalny Dominikany Dominguez Brito zadowolony z aresztowania abp. Wesołowskiego

Aktem sprawiedliwości nazwali przedstawiciele sądownictwa z Dominikany aresztowanie w Watykanie byłego nuncjusza w tym kraju arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, oskarżonego o pedofilię. Nie wykluczają, że wezmą udział w jego procesie za Spiżową Bramą.

Share
Prokurator generalny Dominikany Dominguez Brito zadowolony z aresztowania abp. WesołowskiegoŹródło: AP, fot: © 2014 Manuel Diaz
deqylr5

We wtorek były watykański dyplomata, zdymisjonowany przed ponad rokiem przez papieża Franciszka, został zatrzymany i osadzony w areszcie domowym na terenie Watykanu.

Prokurator generalny Dominikany Francisco Dominguez Brito, cytowany przez Ansę za mediami w Santo Domingo, podkreślił, że decyzja w sprawie b. nuncjusza podjęta przez watykańskiego prokuratora ma wielkie znaczenie, i za satysfakcjonujące uznał to, że doprowadziła do tego współpraca między Państwem Watykańskim a jego krajem.

Wyraził następnie nadzieję, że kara, jaka zostanie wymierzona sprawcy czynów pedofilii, będzie "przynajmniej podobna do tych stosowanych w Republice Dominikany".

deqylr5

Prokurator Brito oświadczył, że być może przedstawiciel tamtejszej prokuratury będzie uczestniczył w watykańskim procesie abp. Wesołowskiego, który ma się rozpocząć pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Jednocześnie Ansa przytacza słowa prokuratora generalnego, że reprezentant dominikańskiego wymiaru sprawiedliwości mógłby również uczestniczyć w procesie drugiego polskiego duchownego pracującego do niedawna na Dominikanie, księdza Wojciecha Gila, także oskarżonego o pedofilię. Ma on być sądzony w Polsce.

Dominguez Brito wyjaśnił, że cała dokumentacja wraz z dowodami w sprawie abp. Wesołowskiego została przekazana Watykanowi. Przypomniał następnie, że na początku września sędzia ze stołecznego regionu Dominikany odrzucił wniosek tamtejszej prokurator o wydanie międzynarodowego nakazu aresztowania byłego nuncjusza. Miał to być pierwszy krok w staraniach o ekstradycję 66-letniego Wesołowskiego, przebywającego wtedy w Rzymie.

Agencja Ansa podała, że prowadzący postępowanie w tym karaibskim kraju oczekują obecnie na to, jak zakończy się watykański proces.

deqylr5

Ponadto włoska agencja poinformowała, że śledztwo prowadzone w Watykanie, i to zarówno kanoniczne, jak i karne, zostało rozszerzone na kraje, w których jako dyplomata pracował Wesołowski. Chodzi o sprawdzenie, czy i tam mógł dopuścić się czynów pedofilii. Ansa zauważyła też, że przez długi czas, przed rozpoczęciem pracy w watykańskiej dyplomacji, był on wizytatorem apostolskim wspólnoty polskiej w Rzymie i rezydował w polskim kościele świętego Stanisława.

deqylr5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deqylr5
Więcej tematów