ŚwiatProjekty stanowisk UE w rolnictwie w przyszłym tygodniu

Projekty stanowisk UE w rolnictwie w przyszłym tygodniu

Projekty stanowisk Unii Europejskiej na negocjacje członkowskie z Polską i innymi kandydatami w sprawie rolnictwa nie są jeszcze gotowe i zostaną przesłane rządom unijnym dopiero w przyszłym tygodniu.

Poinformował o tym w piątek Gregor Kreuzhuber, rzecznik komisarza ds. rolnictwa Franza Fischlera. Przyznał, że Komisja podtrzyma propozycje z 30 stycznia, żeby przyznać nowym członkom 25% należnych dopłat bezpośrednich dla rolników w pierwszym roku członkostwa i żeby dochodzić do ich pełnego wymiaru przez 10 lat.

Projekty mają zawierać propozycje kwot (limitów) produkcyjnych, które należy, według Komisji, przyznać poszczególnym kandydatom. Wiele z nich pozostało nie zmienionych w stosunku do podanych 30 stycznia, gdyż nadal opierają się na ostatnich dostępnych danych, to znaczy najczęściej z lat 1995-99.

Kreuzhuber nie wykluczył pewnych korekt na korzyść kandydatów, ale tylko w wypadku, że po 30 stycznia wykazali oni, że Komisja posłużyła się błędnymi bądź niepełnymi danymi. Nie zgadzam się z komentarzem, jakoby Komisja ignorowała postulaty krajów kandydujących, zwłaszcza, że negocjacje z nimi w tej sprawie jeszcze się nie zaczęły - oświadczył, nawiązując do zawierającej taką ocenę środowej depeszy agencji Reutera.

Nim Unia oficjalnie przedłoży kandydatom swoje stanowiska negocjacyjne w rolnictwie, projekty przesłane przez Komisję musi najpierw przedyskutować, ewentualnie zmienić i zatwierdzić Rada ministrów państw członkowskich.

Ma to nastąpić do końca czerwca, choć niektórzy dyplomaci unijni obawiają się, że termin nie zostanie dotrzymany. Część rządów unijnych z Holandią na czele uważa bowiem propozycje Komisji za zbyt hojne dla kandydatów i chce powiązać ich przyjęcie ze wstępnymi ustaleniami w sprawie przyszłej reformy wspólnej polityki rolnej.

Dyplomaci Piętnastki oczekują nadejścia projektów stanowisk negocjacyjnych do wtorku, ale Kreuzhuber nie był w stanie tego potwierdzić. W lutym komisarz ds. poszerzenia Guenter Verheugen obiecywał, że "rozpisanie" na pojedynczych kandydatów globalnych propozycji z 30 stycznia nastąpi do końca marca.

Rzecznik podkreślił natomiast, że Komisja podtrzyma również sugestię, żeby przyznać Polsce i innym nowym członkom pełne środki na organizację rynku, w tym na utrzymanie cen rolnych na poziomie gwarantowanym przez Unię, a także większych, niż w wypadku starych państw członkowskich, funduszy na rozwój wsi. (aka)

rolnictwostanowiskoue

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)