Projekt zmian podatkowych - ponownie w komisji
Projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) odesłany został we wtorek ponownie do komisji finansów publicznych.
Podczas wtorkowego, drugiego czytania w Sejmie projektu zmian podatkowych zgłoszono dodatkowe poprawki, którymi zajmie się komisja. Zbierze się ona jeszcze we wtorek o godz. 15.00. Komisja ma opracować poprawki tak, by ich przegłosowanie było możliwe o godzinie 20.00.
Jak wynikało z poniedziałkowych posiedzeń klubów, SLD poparło wszystkie zgłoszone wcześniej poprawki do projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za którymi opowiada się rząd. PSL, Samoobrona, PO i LPR zgłosiły do projektu własne propozycje.
Komisja finansów publicznych, która rozpatrywała zgłoszone w pierwszym czytaniu poprawki nie wprowadziła zasadniczych zmian do propozycji rządu.
Posłowie zgodzili się na objęcie 20% podatkiem dochodów z lokat bankowych i obligacji skarbowych oraz na to, by przez 2 najbliższe lata progi podatkowe nie były waloryzowane.
Komisja zmodyfikowała natomiast rządową propozycję, dotyczącą odliczania odsetek od kredytów na cele mieszkaniowe. Komisja proponuje, by można było odliczać odsetki od kredytu, którego wartość nie przekroczy równowartości 70 metrów kwadratowych mieszkania. Obecnie średnia wartość takiego mieszkania to ok. 160 tys. zł. Oznacza to, że tylko odsetki od kredytu takiej wysokości lub od takiej części zaciągniętego kredytu będą mogły być odliczane.
Posłowie opowiedzieli się za opodatkowaniem zasiłków pracowniczych. Natomiast bony towarowe i paczki noworoczne o wartości nie przekraczającej najniższego wynagrodzenia nadal będą nieopodatkowane.
Sejm nie poparł we wtorek wniosku PiS o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu ustawy o stanie wojennym.
Sejm zajmie się też stanowiskiem komisji odnośnie rządowego projektu nowelizacji ustawy, który zakłada zamrożenie na poziomie z 2001 r. wynagrodzeń prezydenta i osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Projekt przewiduje m.in., że "kwota bazowa" dla osób z tzw. R-ki nie będzie waloryzowana. Kwota ta stanowi podstawę kształtowania wynagrodzenia tych osób. W tym roku wynosi 1608 zł. (in, jask, miz)