Projekt PiS: wygaszenie stosunku pracy z członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych
• Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji Prawa lotniczego
• Przewiduje on wygaszenie stosunków pracy z członkami PKBWL, jeżeli nie zostaną oni powołani zgodnie z nowymi przepisami
• Przewodniczącym komisji jest Maciej Lasek, który za rządów PO brał udział w badaniu katastrofy smoleńskiej
• Oprócz niego jest jeszcze czworo byłych członków komisji Jerzego Millera,
• Jej ustalenia były kwestionowane przez zespół smoleński Antoniego Macierewicza
Projekt, datowany na poniedziałek, pojawił się we wtorek na stronie internetowej Sejmu. Liczy siedem stron i zgodnie z opisem dotyczy zmian w zakresie organizacji Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz czasowego otwierania lotnisk użytku wyłączonego (to lotniska, które w przeciwieństwie do lotnisk użytku publicznego nie są otwarte dla wszystkich statków powietrznych).
PKBWL działa przy ministrze właściwym do spraw transportu i bada wypadki i incydenty w lotnictwie cywilnym.
Zgodnie z projektem "stosunki pracy z członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych wyznaczonymi na podstawie przepisów dotychczasowych wygasają po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną oni powołani na członków Państwowej Komisji Badana Wypadków Lotniczych" w trybie określonym w projekcie.
W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy członkom PKBWL ma przysługiwać odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Jak napisano w uzasadnieniu projektu, "dotychczasowe doświadczenia w zakresie funkcjonowania komisji wskazują na konieczność zmian obowiązujących regulacji, będących podstawą jej działania". Zmiany - jak napisano - "wynikają z konieczności doprecyzowania obowiązujących przepisów oraz zapewnienia ich zgodności z przepisami prawa UE". Zgodnie z projektem członkowie PKBWL nie będą już wyznaczani, lecz powoływani i odwoływani.
"Celem zapewnienia właściwych mechanizmów i gwarancji niezależności w ramach prowadzonego badania zdarzenia lotniczego wprowadzono przepis, w którym zapewnia się członkom PKBWL oraz uczestniczącym w pracach Komisji ekspertom prawo do swobodnego wyrażania stanowiska w ramach opracowywanych ekspertyz, badań, opinii, analiz i raportów" - napisano w uzasadnieniu.
Przewodniczącym PKBLW jest Maciej Lasek, który był członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, gdy pod przewodnictwem Jerzego Millera badała ona katastrofę smoleńską. Lasek był szefem zespołu, który premier Donald Tusk powołał, by przypominać ustalenia komisji Millera, kwestionowane przez parlamentarny zespół smoleński kierowany przez Antoniego Macierewicza (PiS) (w lutym 2016 r. po objęciu teki szefa MON powołał on podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej). Prócz przewodniczącego w składzie PKBWL jest obecnie czworo członków komisji Millera, w tym troje, którzy wchodzili w skład zespołu Laska.
W listopadzie 2015 r. rząd premier Beaty Szydło zamknął strony internetowe komisji Millera i zespołu Laska.