Trwa ładowanie...

Prognoza pogody na najbliższy tydzień: powrót afrykańskich upałów

Początek astronomicznej i kalendarzowej jesieni już za dwa tygodnie. Lato jednak, jak wynika z prognoz synoptyków, wcale nie zamierza się z nami żegnać. W przyszłym tygodniu znów słupek rtęci na termometrach może sięgnąć nawet 30 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody na najbliższy tydzień: powrót afrykańskich upałówŹródło: Fotolia
d9akcpc
d9akcpc

Już od niedzieli stopniowo zaczniemy dostawać się pod wpływ ośrodka wyżowego znad Atlantyku. W kolejnych dniach wyż ten weźmie kurs na wschód i do soboty będzie przemieszczać się kolejno przez Francję, południowe Niemcy, Austrię i Węgry. Pod koniec tygodnia jego centrum znajdzie się nad Ukrainą i południową Białorusią.

Dominacja wyżu sprawi, że przez cały przyszły tydzień cieszyć będziemy się ładną słoneczna aurą, a przelotny deszcz (ewentualnie burza) jeżeli pojawią się, to tylko lokalnie i na krótko.

W związku z przemieszczaniem się wyżu przez obszar Europy, zmianie ulegnie także kierunek, z którego napływac będą nad Polskę masy powietrza. I tak, dopóki centrum tego wyżu wędrować będzie przez Francję i południowe Niemcy (do wtorku), to jeszcze z zachodu i z północnego-zachodu napływać będą do nas nieco chłodniejsze masy powietrza i temperatura wahać będzie się w przedziale od 20 do 25 stopni.

wxcharts.eu
Źródło: wxcharts.eu

Jednak od środy, kiedy centrum wyżu obejmie obszar Austrii i Węgier, z kierunków południowych zacznie napływać ciepła masa powietrza początkowo znad Morza Śródziemnego, a następnie znad Morza Czarnego. Stąd już od środy przez kilka dni (do soboty) temperatura będzie rosnąć i wahać będzie się od 22-24 na północy do 27-29 na południu, a w piątek i w sobotę na Śląsku i w Małopolsce na termometrach zobaczyć możemy nawet 30 stopni Celsjusza.

wxcharts.eu
Źródło: wxcharts.eu

Niestety w przyszłą niedzielę (16.09) wyż już „odpuści” i przez obszar Polski przemieści się front chłodny związany z niżem znad Skandynawii i północnego Bałtyku, stąd pojawi się więcej chmur i opadów, a napływające za frontem chłodniejsze powietrze sprawi, że temperatura spadnie do 18–22 stopni.

Zobacz także: Rytel, rok po tragicznej nawałnicy

Kolejny tydzień zapowiada się już nieco chłodniejszy, z temperaturą od 15 do 20 stopni.

Źródło: Biuro Prognoz Cumulus

d9akcpc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9akcpc
Więcej tematów