Trwa ładowanie...
dq82vlf

Prognoza pogody na najbliższy tydzień: powrót afrykańskich upałów

Początek astronomicznej i kalendarzowej jesieni już za dwa tygodnie. Lato jednak, jak wynika z prognoz synoptyków, wcale nie zamierza się z nami żegnać. W przyszłym tygodniu znów słupek rtęci na termometrach może sięgnąć nawet 30 stopni Celsjusza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wracają afrykańskie upały
Wracają afrykańskie upały (Fotolia)
dq82vlf

Już od niedzieli stopniowo zaczniemy dostawać się pod wpływ ośrodka wyżowego znad Atlantyku. W kolejnych dniach wyż ten weźmie kurs na wschód i do soboty będzie przemieszczać się kolejno przez Francję, południowe Niemcy, Austrię i Węgry. Pod koniec tygodnia jego centrum znajdzie się nad Ukrainą i południową Białorusią.

Dominacja wyżu sprawi, że przez cały przyszły tydzień cieszyć będziemy się ładną słoneczna aurą, a przelotny deszcz (ewentualnie burza) jeżeli pojawią się, to tylko lokalnie i na krótko.

W związku z przemieszczaniem się wyżu przez obszar Europy, zmianie ulegnie także kierunek, z którego napływac będą nad Polskę masy powietrza. I tak, dopóki centrum tego wyżu wędrować będzie przez Francję i południowe Niemcy (do wtorku), to jeszcze z zachodu i z północnego-zachodu napływać będą do nas nieco chłodniejsze masy powietrza i temperatura wahać będzie się w przedziale od 20 do 25 stopni.

wxcharts.eu

Jednak od środy, kiedy centrum wyżu obejmie obszar Austrii i Węgier, z kierunków południowych zacznie napływać ciepła masa powietrza początkowo znad Morza Śródziemnego, a następnie znad Morza Czarnego. Stąd już od środy przez kilka dni (do soboty) temperatura będzie rosnąć i wahać będzie się od 22-24 na północy do 27-29 na południu, a w piątek i w sobotę na Śląsku i w Małopolsce na termometrach zobaczyć możemy nawet 30 stopni Celsjusza.

wxcharts.eu

Niestety w przyszłą niedzielę (16.09) wyż już „odpuści” i przez obszar Polski przemieści się front chłodny związany z niżem znad Skandynawii i północnego Bałtyku, stąd pojawi się więcej chmur i opadów, a napływające za frontem chłodniejsze powietrze sprawi, że temperatura spadnie do 18–22 stopni.

dq82vlf

Zobacz także: Rytel, rok po tragicznej nawałnicy

Kolejny tydzień zapowiada się już nieco chłodniejszy, z temperaturą od 15 do 20 stopni.

Źródło: Biuro Prognoz Cumulus

dq82vlf

Podziel się opinią

Share

dq82vlf

dq82vlf
Więcej tematów