Trwa ładowanie...

Prognoza pogody. "Ciepły sektor" nad Polską. Sielanka nie potrwa długo

Wiosenny powiew ciepła już jutro. Temperatura poszybuje w górę. Synoptycy zapowiadają nawet ponad 20 stopni. Ta sielanka nie potrwa długo. Już w przyszłym tygodniu wracają niskie temperatury, deszcz, a nawet śnieg.
Share
W weekend zaleje nas fala ciepła
W weekend zaleje nas fala ciepłaŹródło: WXCharts
d2mmz45

Już od dwóch dni gości z nami astronomiczna wiosna. Dzień jest już sporo dłuższy, a na drzewach oraz w ogrodach coraz bardziej jest zielono. Jedyne, do czego można mieć zastrzeżenia, to niezbyt wysoka temperatura oraz niemal notoryczny brak słońca.

Mamy jednak dobrą wiadomość. Najbliższy weekend powinien przynieść więcej słońca i naprawdę wiosenny powiew ciepła.

Polska jest pod działaniem dość rozległego wyżu znad Europy Środkowej, który przynosi w większości miast europejskich ładną i słoneczną pogodę.

d2mmz45

W piątek nad Polską, jednak, pomimo panowania wyżu, będziemy musieli się zmagać z tzw. zachmurzeniem podinwersyjnym (zachmurzenie niskie z lokalnymi mgłami i zamgleniami), którego strefa obecnie nad nami przechodzi. Niemal przez cały dzień będzie po prostu szaro i ponuro.

Na szczęście temperatura stopniowo i sukcesywnie będzie piąć się w górę. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zanotujemy od 6-8 stopni w okolicach Trójmiasta, w pasie Pomorza oraz na Kujawach, przez 9-10 na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Ziemi Łódzkiej po 11-13 stopni w niemal całej Polsce południowej i południowo-zachodniej.

Wiatr niestety będzie wiał słabo, jedynie na Pomorzu i północnym wschodzie Polski może wiać z umiarkowaną siłą i tam powietrze może być nieco mniej zanieczyszczone. Tam, gdzie wiatr będzie słabszy, jakość powietrza będzie pozostawiała wiele do życzenia. Miejmy to na uwadze wybierając się na spacer.

d2mmz45

Prognoza pogody w sobotę

Jutro zapewne w wielu ogrodach zapłoną grille. Spowodowane to będzie przede wszystkim większą ilością słońca oraz iście błogą temperaturą.

Stanie się tak dlatego, że panujący nad Europą wyż przesunie się nieco na wschód, zapewniając nam na chwilę napływ powietrza z południa i południowego zachodu. Będziemy w tzw. ciepłym sektorze.

Dlatego w sobotę na niebie sporo słońca, chociaż w godzinach popołudniowych na Pomorzu znajdzie się strefa nieco większego zachmurzenia.

d2mmz45

Wiosenne temperatury

Na termometrach wiosna w pełni. Na Dolnym Śląsku temperatura przekroczy prawdopodobnie 20 stopni. Niewiele mniej będzie w woj. lubuskim, śląskim, opolskim oraz wielkopolskim, gdzie odpowiednio będzie od 16 do 18 stopni.

Najchłodniej niestety na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północnej części Mazowsza. Tam jedynie 7-9 stopni. Wschód i południowy wschód w temperaturze około 9-11 stopni. Wiatr nadal słaby, jedynie na Pomorzu może wiać nieco silniej z kierunku południowego.

   Cumulus
Źródło: Cumulus

Zmiana w pogodzie

Sielanka pogodowa nie potrwa niestety długo. Już na początku przyszłego tygodnia zachmurzy się, spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg, a na termometrach będzie mniej niż 5 stopni.

Korzystajmy więc z nadchodzącego weekendu i miejmy na uwadze nadchodzącą zmianę pogody.

Sprawdź, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach na pogoda.wp.pl.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

d2mmz45

Podziel się opinią

Share
d2mmz45
d2mmz45
Więcej tematów