PolskaProcesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli idzie przez Warszawę

Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli idzie przez Warszawę

W Święto Dziękczynienia podkreślamy wdzięczność dla wszystkich zasłużonych dla wolności naszej Ojczyzny - powiedział prezydent Bronisław Komorowski witając przed Belwederem procesję z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Kard. Kazimierz Nycz przed Belwederem podkreślał, że "tylko silna rodzina, silna Bogiem także, może zapewnić Polsce bezpieczną przyszłość". Procesja wyruszyła z pl.Piłsudskiego i dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli idzie przez Warszawę
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

Powitanie procesji przed Belwederem to nawiązanie do roku 1938, kiedy to do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli wyszedł ówczesny prezydent Ignacy Mościcki.

Prezydent Komorowski powiedział, że św. Andrzej Bobola jest patronem niepodległej Polski, gdy "Polska po raz pierwszy odzyskiwała niepodległość w 1918 r."

- Uczestniczymy w tym niezwykłym spotkaniu, uczestniczymy, aby podkreślić naszą wdzięczność w dniu święta wdzięczności, dziękczynienia, naszą wdzięczność idącą już przez pokolenia dla wszystkich zasłużonych dla wolności naszej ojczyzny - powiedział prezydent Komorowski.

Zaznaczył, że obchody Święta Dziękczynienia przypadają w przeddzień Święta Wolności obchodzonego 4 czerwca "na pamiątkę drugiego odzyskania niepodległości, wolności w 1989 r.".

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że procesja jest m.in. dziękczynieniem za rodziny. - Nie będzie pewnej i bezpiecznej Polski bez rodzin - zaznaczył metropolita warszawski.

- Dzisiaj już chyba wszyscy rozumieją, choć czasem jesteśmy nieporadni w rozwiązywaniu spraw i problemów rodzin, wszyscy rozumiemy, że nie będzie pewnej i bezpiecznej przyszłości Polski bez mocnych rodzin - mówił metropolita warszawski. - To jest to, o czym mówił nam Jan Paweł II dziesiątki razy o rodzinie - tylko rodzina silna, Bogiem silna także, może zapewnić Polsce bezpieczną przyszłość - przypomniał.

Metropolita zwrócił też uwagę, że to prezydent ma szczególne prawo jako głowa narodu i ojciec licznej rodziny oraz swoisty obowiązek, aby poruszać tych wszystkich, którzy powinni służyć rodzinie, dbać o nią i sprawiać, by polskie rodziny były silne, by chciały być rodzinami mającymi wiele dzieci, "żebyśmy nie musieli się lękać o przyszłość, żebyśmy nie musieli bać się bardzo niebezpiecznej demografii".

W niedzielę obchodzone jest VI Święto Dziękczynienia. Tym razem jest ono poświęcone m.in. św. Andrzejowi Boboli - w tym roku mija 75 lat od jego kanonizacji i sprowadzenia relikwii świętego do Polski.

Trumna z relikwiami św. Andrzej Boboli wieziona była na lawecie armatniej. W procesji, którą prowadził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, szły m.in. poczty sztandarowe, harcerze, górale, górnicy, orkiestra policyjna.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (421)