Trwa ładowanie...
d112rok
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Proces byłego strażnika z Auschwitz. Decyzja należy do lekarzy

Sąd w Detmold poinformował, że oczekuje na opinię lekarską, by zdecydować, czy możliwy będzie proces 93-letniego byłego strażnika z Auschwitz, któremu zarzuca się współudział w zamordowaniu 170 tysięcy ludzi. Rzeczniczka sądu Anke Grudda powiedziała, że ocena stanu zdrowia Reinholda H. może potrwać kilka tygodni. Adwokat podejrzanego twierdzi, że stan zdrowia jego klienta uniemożliwia proces.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Proces byłego strażnika z Auschwitz. Decyzja należy do lekarzy
(AFP)
d112rok

Reinhold H. był strażnikiem w Auschwitz w latach 1942-1944. Twierdzi, że był przydzielony do tej części obozu, w której nie dokonywano masowych zabójstw. Prokuratura zarzuca mu współodpowiedzialność za wymordowanie 170 tys. ludzi, argumentując, że pomagał w funkcjonowaniu obozu zagłady. Nie postawiono mu zarzutu zamordowania konkretnych osób.

Do niedawna byli strażnicy obozów koncentracyjnych i zagłady byli w Niemczech bezkarni, ponieważ niemiecki Trybunał Federalny orzekł w 1969 roku, że warunkiem skazania za pomoc w morderstwach jest udowodnienie indywidualnej winy oskarżonego. Ze względu na brak świadków zbrodni było to w większości przypadków niemożliwe.

Skazanie Johna Demjaniuka przełomowe. Dostał 5 lat więzienia

d112rok

Przełomowe dla ścigania sprawców tej kategorii przestępstw okazało się skazanie na pięć lat więzienia Johna Demjaniuka, byłego strażnika w obozie w Sobiborze. Sąd w Monachium uznał go w 2011 roku za winnego współuczestnictwa w zamordowaniu ponad 28 tys. więźniów, pomimo braku dowodów na popełnienie konkretnych czynów karalnych.

Dwa lata temu centralny urząd ds. ścigania zbrodni nazistowskich w Ludwigsburgu, opierając się na precedensowej sprawie Demjaniuka, zalecił właściwym prokuraturom wszczęcie postępowania przeciwko 30 byłym strażnikom obozowym.

d112rok

Podziel się opinią

Share

d112rok

d112rok
Więcej tematów