Próbowali siłą sforsować granicę polsko-białoruską
W poniedziałek 48 migrantów próbowało nielegalnie dostać się do Polski z terytorium Białorusi - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Doszło też do dwóch prób siłowego forsowania granicy.
Straż Graniczna podała, że próby siłowego przekroczenia granicy miały miejsce na terenie działania placówek SG Dubicze Cerkiewne oraz Czeremcha. W poniedziałek granicę na terenie placówki z Dubiczach chciały przekroczyć 23 osoby, a we wtorek na terenie placówki Straży Granicznej w Czeremsze - siedem osób.
Wśród osób, które próbowały dostać się do Polski, byli między innymi Jemeńczycy, Irańczycy i Chińczycy.
"Służby białoruskie i cudzoziemcy rzucali kamieniami w patrole polskie" - podała na Twitterze Straż Graniczna.
Trwa budowa zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej
Od 2 marca do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Zakaz jest wprowadzony zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Taki zakaz obowiązywał także wcześniej, od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Od 2 września 2021 r. do 30 listopada 2021 r. na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.
W rozporządzeniu MSWIA podano, że zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.
Wzdłuż granicy z Białorusią trwa budowa zapory. Ma ona być gotowa w czerwcu tego roku. Umowy z firmami Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, inwestycja jest celem publicznym.