Trwa ładowanie...
d2u39b2

Proboszcz radnym, zwierzchnik nakazuje mu złożyć mandat

Proboszcz parafii w miejscowości
Długobór (Warmińsko-Mazurskie), werbista, ojciec Tadeusz Burzyca
został wybrany na radnego gminy, a jego bezpośredni zwierzchnik -
ojciec prowincjał nakazuje mu złożyć mandat.

d2u39b2
d2u39b2

O. Burzyca podtrzyuje swoje stanowisko o chęci wypełnienia mandatu. Proboszcz z Długoboru w wyborach samorządowych dostał się do rady gminy Płoskinia, w której granicach leży Długobór.

Według różnych interpretacji, niektórzy twierdzą, że powinienem podjąć mandat radnego, a inni uważają, że nie powinienem łączyć funkcji radnego z pełnioną posługą w parafii. Mam tu jednak wątpliwość - dlaczego ta kwestia nie została zgłoszona podczas rejestracji listy, a tylko teraz, gdy zostałem już wybrany - powiedział o. Burzyca.

Do wyborów w gminie Płoskinia zgłosił księdza lokalny komitet założony przez mieszkańców gminy. Wcześniej nigdy nie startował on w wyborach. W długoborskiej parafii o. Burzyca jest proboszczem od pięciu lat i jest to pierwsza samodzielnie prowadzona przez niego parafia. Decyzji o starcie w wyborach duchowny nie konsultował wcześniej ze swoimi zwierzchnikami kościelnymi.

Przez pięć lat ksiądz włączał się w szereg inicjatyw, mających poprawić jakość życia mieszkańców wsi, wspierając między innymi działania zmierzające do zamontowania oświetlenia wsi, założenia internetu oraz telefonizacji.

d2u39b2

Mam chwile zwątpienia, ponieważ nie chcę zawieść ludzi, którzy głosowali na mnie. Funkcja radnego nie wiąże mnie z żadną partią polityczną, nie jest obciążona koniecznością podpisywania weksli, ani z członkostwem z związku zawodowym. Ponadto zrezygnowałem z diety, a zatem funkcję radnego gminy pełnię zupełnie społecznie, bez żadnych obciążeń - podkreślił.

Stanowisko Kościoła, a w tym przypadku zwierzchnika o. Burzycy, prowincjała Zakonu Werbistów w Pieniężnie (Warmińsko-Mazurskie), o. Ireneusza Piskorka i Rady Prowincjalnej jest jednoznaczne - duchowny powinien natychmiast złożyć mandat.

O. Burzyca zaznaczył, że w tej sprawie zabiega jeszcze o spotkanie z metropolitą warmińskim abp. Wojciechem Ziembą.

d2u39b2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u39b2
Więcej tematów