Prezydent podpisał ustawę o wolontariacie
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał we
wtorek ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Ustawa tworzy ramy dla działalności wolontariatu - określa, jakie są zobowiązania wobec wolontariuszy, oraz tworzy szereg uprawnień podatkowych dla organizacji pozarządowych.
Obejmuje m.in. działalność charytatywną, ochronę zdrowia, promocję zatrudnienia, aktywizację zawodową, wspomaganie przedsiębiorczości, naukę, edukację, oświatę, wychowanie, ekologię, porządek i bezpieczeństwo publiczne oraz integrację europejską.
Działalność publiczna może być prowadzona przez osoby prawne (o ile jest to ich celem statutowym), kościoły i związki wyznaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Organizacje pożytku publicznego są obowiązane do składania dorocznego sprawozdania ze swojej działalności.
W Polsce zarejestrowanych jest ok. 41 tys. pozarządowych organizacji skupiających wolontariuszy. W 15 centrach wolontariatu zrzeszonych jest 6,5 tys. wolontariuszy, z czego 65% stanowi młodzież.
Procent Polaków, którzy w minionym roku poświęcili na pracę nieodpłatną co najmniej kilka godzin, szacuje się na 11,1. W Kanadzie jest to 27%, w Irlandii - 33, we Francji - 19%.(iza)